22/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ŞAHBAZ: “HEKİMLERİMİZİN YANINDAYIZ”

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması düzenleyen CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Hekimlerimize ‘Giderlerse gitsinler’ demek hiç kimsenin haddi değildir.  İlk seçimde kimin gideceği bellidir.  Hekimlerimizin yanındayız” dedi.

50 YAŞ üzeri hekimlerin hala nöbet tutmaya devam ettiğini aktaran Zeliha Aksaz Şahbaz: “Tüm gün çalıştıktan sonra sabaha kadar ayakta geçen nöbet ve devamında akşama kadar süren ameliyatlar ve yoğun çalışma süreci, gün aşırı ya da üç güne bir nöbetler hekimliğin rutin yaşam profili olmuştur. Bugün 50 yaş üzeri hekimlerimiz hala nöbet tutmaktadır. Gece gündüz çalışan, sevdiklerimiz ya da kendimiz hasta olduğumuzda şifa için gözüne baktığımız, bizleri hayata bağlayan, hastasını iyileştirdiğinde en az bizim kadar sevinen, bizimle dertlenip bizimle gülen cefakâr hekimlerimize yapılan rencide edici muameleleri kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HEKİMLER AĞI ŞİDDET ALTINDA EZİLİYOR”

Hekimler ve sağlık emekçilerinin ağır şiddet baskısı altında ezildiğini kaydeden Zeliha Aksaz Şahbaz: “Alo 184 Sağlık Bakanlığı şikâyet hattı ile sağlık personeli hedef gösterilerek şiddet tırmandırılmış, adeta özendirilmiştir. Neredeyse her gün fiziksel sözel şiddete uğramakta ve darp edilerek hayati tehlike yaşamaktadır. Hastası ve hasta yakınları tarafından katledilen meslektaşlarımız da bizleri derinden üzmektedir. Dağ fare doğurmuş, sağlıkta şiddet yasası bekleneni vermemiştir. Sağlıkta etkin bir şiddet yasası bir an önce çıkartılarak hekimlerimize ve sağlık emekçilerimize yönelik şiddet önlenmelidir. Ağır bir şekilde yaşadığımız Pandemi koşullarında yeterli koruyucu tedbirler alınmadan bütün yük hekimlere ve sağlık emekçilerine yıkılmıştır. Covid-19 meslek hastalığı kapsamına dahi alınmadan bu hastalıkla mücadele ederken bulaşa maruz kalan, hayatını kaybeden meslektaşlarımız ve sağlık emekçilerimiz ve aileleri mağdur edilmiştir. Ne yazık ki sadece alkışlıyoruz demek yeterli değildir” şeklinde konuştu.

ÖDENEN ÜCRET EMEĞİ KARŞILAMIYOR

Başkan Şahbaz, ödenen ücretin gerçekte emeğin karşılığı olmaktan bile çok uzak olduğunu söyleyerek: “Yoksulluk koşullarını dayatmaktadır.  Kamudaki hekimler, düşük ücret, mobing, sağlıkta şiddet ve özlük haklarındaki mağduriyetlerle özel hastanelere geçmeleri özendirilmeye çalışılmaktadır. Yapılan uygulamalar adeta hekimleri kamudan uzaklaştırıp özele transfer etme, ucuz işgücüne dönüştürme hamleleridir.  Diğer meslek grupları bireysel çalışarak devletin her kurumuyla iş yapabiliyorken, doktorlarımızın bireysel çalışma olanakları neredeyse imkânsız hale getirilmiştir. Çeşitli yaptırımlar ve SGK çifte standartlarla özel hastanelere ödeme yaparken, özel muayenehanesi olan hekimlere muayene, tetkik, reçete ve müdahale ödemesi yapmaması sonucu kendi işinde çalışamamakta, özel hastanelerde ucuz işgücü statüsüne ve ağır çalışma koşullarına mahkûm edilmektedirler” diye konuştu.

“İLK SEÇİMDE KİMİN GİDECEĞİ BELLİDİR”

Şehir Hastaneleri ile koruyucu sağlık hizmetlerinin yok sayıldığını aktaran Başkan Şahbaz: “Üzerine halktan saklanan yüz milyonlar ödenerek sağlık hizmeti müteahhit şirketlere devredilmiştir. Sağlık sistemi hasta garantili hastane sistemine indirgenerek, halkı hasta etmek için adeta teşvik edilmektedir. Bunun acısını hekimlerimiz ve halkımız ağır bir şekilde yaşamaktadır ve daha ağırlaşarak yaşayacaktır.  Hekimlerimize ‘Giderlerse gitsinler’ demek hiç kimsenin haddi değildir.  İlk seçimde kimin gideceği bellidir. Hekimlik mesleği usta çırak ilişkisi altında alınan bir eğitimdir. Meslekte en önemli unsur da tecrübedir. Hakkını isteyen uzmanlar ve tecrübeli hekimler gitsin biz asistanlarla ve yeni hekimlerle idare ederiz demek hekimlerin emeğine saygısızlığın yanı sıra nitelikli sağlık hizmetinden mahrum edilecek halkımıza verilecek en büyük cezadır” ifadelerini kullandı.

“HEKİMLER OLARAK BURADAYIZ VE HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”

Başkan Şahbaz konuşmasını şöyle tamamladı: “Hekimler olarak buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz. Dün 14 Mart 1919’da İstanbul’un işgaline karşı bir başkaldırı olarak bağımsızlık coşkusuyla kutladık.  104 yıl sonra bugün aynı bilinç ve fedakârlıkla kutluyor, ‘Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz’ diyen Atamızın izinde halkımızın sağlık hakkı ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya devam ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi nitelikli, ücretsiz, kamucu sağlık anlayışı ile sorunların çözümünü üstlenmeye hazırdır. Hekimlerimiz başımızın tacıdır. Her durumda sağlık hizmetinin başı olan hekimlerimizin özlük hakları ile güvenli bir ortamda çalıştıkları, insanca yaşam koşullarında ücret aldıkları, hastasına yeterli süre ayırabildikleri ve meslek örgütlerinin sorunların çözümünde öncelikle muhatap alındığı bir yönetim anlayışı ile sorunları çözeceğiz. Hekimlerimizin yanındayız.”