22/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“SANAYİDE KADIN ELİ PROJESİ”NDE PİLOT İL SEÇİLEN KÜTAHYA’NIN DA ARALARINDA BULUNDUĞU İLLER, KADIN İSTİHDAMINDA YARIŞACAK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu başkanı Nurten Öztürk, 81 ildeki 365 oda ve borsa başkanına mektup yazdı. “Sanayide Kadın Eli” projesinin pilot uygulamasının başladığı Kütahya’yı da içeren mektupta, 19 Kasım 2022 tarihinde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenecek “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü” ödül töreninde kadın istihdamını en çok artıran şirkete ödül verileceği belirtildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu başkanı Nurten Öztürk, kadınların iş gücünde etkin şekilde yer almadığı ülkelerin kalkınamayacağı görüşüyle harekete geçti. Özütrk’ün Hisarcıklıoğlu’na sunduğu öneri üzerine kadın girişimci sayısını artırmak, kadınlara istihdamda hak ettikleri yeri açmak üzere TOBB’a bağlı oda ve borsa başkanlarına mektup gönderilip kampanya başlatıldı.

ÖZTÜRK: “ARTIK HAREKETE GEÇME ZAMANI”

Öztürk, Rifat Hisarcıklıoğlu’na bu önerisini açarken şu mesajı verdi: “Herkes, ‘Kadın girişimci sayısı artsın, kadınlar istihdamda daha fazla yer alsın’ diyor. Ancak, bugün bulunduğumuz noktada girişimci kadınların sayısının, istihdamdaki kadın oranının yeteri kadar artmadığını görüyoruz. Artık harekete geçme zamanı geldi değil mi?”

ÜLKELERİN KALKINMASI KADIN EMEĞİNİN EKONOMİYE YANSIMASI İLE MÜMKÜN

Öztürk’ün önerisi üzerine geçen hafta oda ve borsalara üyeleriyle paylaşmak üzere bu konuda destek isteyen bir mektup gönderildi. Hisarcıklıoğlu ve Öztürk’ün imzasını taşıyan mektupta, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümenin en önemli yollarından birinin kadın istihdamı olduğu vurgulandı. Ülkelerin kalkınmasının kadın emeğinin ekonomiye yansıması ile mümkün olduğuna dikkat çekilen mektupta: “Kadının işgücüne katılımı ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gerekliliktir. İş dünyasında kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratılmalı ve kadınların çalışma ortamlarını iyileştirerek iş yaşamında daha etkin rol alabilmelerini sağlamalıyız. Mesleğin cinsiyeti olmaz” ifadelerine yer verildi.

KADIN İSTİHDAMINI EN ÇOK ARTIRANA ÖDÜL

81 ile gönderilen mektupta kadın istihdamını teşvik etmek için 19 Kasım 2022 tarihinde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenecek “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü” ödül töreninde kadın istihdamını en çok artıran şirkete ödül verileceği de belirtildi. Gerekli çalışmaların yapılacağına inancın sonsuz olduğunu dile getiren Hisarciklıoğlu ve Öztürk: “Ortak çalışmalarımızın kadın istihdamına ve girişimciliğini geliştirmek ve canlandırmak konusunda etkili olacağını biliyor, desteklerinizi bekliyoruz” çağrısında bulundu.

ÖZTÜRK: “BİN 683 KADIN SANAYİDE İSTİHDAM EDİLDİ”

Başkan Nurten Öztürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurarak kadın istihdamını artırma çalışmalarını Anadolu’ya yaydığını aktardı. TOBB KGK’nın son adımlarının girişimci kadın sayısının artışında, istihdamda kadınlara daha fazla yer açılmasında etkili olacağını söyleyen Öztürk, pilot uygulamanın Kütahya’da başladığı “Sanayide Kadın Eli” projesine de değindi. Öztürk: “Hedefimiz mesleğin cinsiyeti olmadığı algısının toplumsal düzeyde benimsenmesini sağlamak, kadınların çalışma hayatının her alanında fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde başarıyla var olabileceğini göstermek. Kadın işi, erkek işi diye bir şey yoktur. Cinsiyeti öne çıkaran eski anlayış değişiyor, yetenekler önem kazanıyor. Gayet olumlu tepkiler alıyoruz. Yeni başladığımız ‘Sanayide Kadın Eli’ projesi de bunun en önemli kanıtı. Kütahya’da başladı. Şu ana kadar bin 683 kadını sanayide istihdam ettiler” ifadelerine yer verdi.