17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

SURİYELİ SAVAŞ MAĞDURLARINA 6 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ

Kütahya’da “Kış Kapıda Yalnız Bırakma” kampanyası kapsamında Suriye’deki savaş mağdurları için toplanan 6 tır yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, Çiniciler Çarşısı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yaklaşık iki ay önce başlatılan kampanya kapsamında bölgeye daha önce bir tır kömür ulaştırdıklarını bildirdi.

UN, KÖMÜR, KURU GIDA VE GİYECEK YÜKLÜ

Yardımların sürdüğünü dile getiren Yenipazar: “Suriye’de savaş dolayısıyla İdlib, Azez ve Afrin bölgesine göç etmek zorunda kalmış yaklaşık 3 milyon kişi var. O insanlar maalesef sıkıştıkları bu bölgelerde bir düzen kuramadıkları için hayatlarını genel itibarıyla Türkiye’den ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yardımlarla sürdürmeye çalışıyorlar. Bizler bu durumu bildiğimiz için kamuoyunu bu konuda bilgilendirerek bir yardım kampanyası başlattık” ifadelerine yer verdi.  Yenipazar, mağdurlara gönderilen 6 tırın un, kömür, kuru gıda ve giyecek yüklü olduğunu söyledi.

“MAHZUN VE MAZLUMUN YANINDAYIZ”

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ise: “Nerede mazlum ve mahzun varsa millet olarak her zaman yanlarındayız. İHH tarafından organize edilen hemşerilerimizin kıymetli destekleriyle oluşturulan 6 tırımızı ihtiyaç sahibi mazlumlara ulaştırılmak üzere İdlip’e dualarla yolcu ettik. Rabbim yollarını açık etsin” dedi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal da Türkiye’nin savaş mağdurlarına dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla insani yardım yaptığını dile getirdi. Yardım malzemelerini taşıyan tırlar, dua edilmesinin ardından yola çıktı. AA