18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

TÜRK KIZILAY KÜTAHYA ŞUBESİ BAŞKANI TALHA TEKİN GÜVEN TAZELEDİ “DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”

Kızılay Kütahya Şubesi 2022 Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Mevcut Başkan Talha Tekin oy birliği ile yeniden seçilerek güven tazeledi. Oylamanın ardından bir açıklama yapan Başkan Talha Tekin: “Türk Kızılay’ının ilkelerini amaçlarını yaymak tanıtmak, toplum saygılarını korumak ve yükseltmek ihtiyaç sahiplerine daha çok faydalı olmak ufkunu açmak için sizlerin de gayreti desteği ile daha çok çalışacağız” dedi.

Türk Kızılay Kütahya Şubesi 2022 Olağan Genel Kurulu İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşti. Kurula; Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Yasir Yılmaz, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin, Kızılay Kütahya Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın, Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, STK temsilcileri ve Kızılay gönüllüleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kurulda, 2019-2020-2021 Faaliyet Raporu ile aynı yıllara ait Gelir Gider Tabloları, 2022-2023-2024 Eylem Planı ve aynı yıla ait Bütçe Tasarı görüşmeleri yapıldı. Kongrede başkanın yanı sıra 10 asil, 11 yedek yönetim kurulu üyeleri, bir denetçi ve yedeği, şube başkanı haricinde üç genel merkez delegesi ve yedeği seçimleri yapıldı.

YILMAZ: “KIZILAY KÜTAHYA’DA DAHA GÖRÜNÜR HALE GELDİ”

Açılış konuşmasını yapan Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Tekin’in ardından söz alan Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Yasir Yılmaz, 3 sene önce yaşanan değişimle Kızılay’ın Kütahya’da daha görünür hale geldiğini belirtti. Bu durumun genel merkezde yaşanan değişimlerin bir yansıması olduğunu kaydeden Yasir Yılmaz: “Kütahya şubesini daha ileri noktalara taşıyacak bir yönetimle kıymetli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. 154 yaşındaki bir yapının hep aynı sahiplerle hareket etmesi çok mümkün değil. Sürekli değişen, çağın gereklerine ayak uyduran bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Bugün Libya devletinin yanında bir dernek olarak Kızılay var. Suriye’de var, Ukrayna’da var. Dünyanın 58 ülkesinde aynı anda operasyon yapma yeteneğine sahip bir Kızılay var. Bu aslında hamiyetperver milletimizin bir yansıması. Emanetini bayrağımızdan alan hilalin oralarda yansımalarını gördüğümüzde gururlanıyoruz. Bu yüzden şubemize verilecek katkılar çok değerli” diyerek kurulun hayırlı olması temennisinde bulundu.  

ERTEKİN: “KÜTAHYA KIZILAY’DA BİRLİK BERABERLİK VAR”

Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin de bir açıklama yaptı. İlk yıllarında Kızılay’ın daha durağan bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Ertekin, son yıllarda dünyanın hemen hemen her yerine ulaşabilen, daha dinamik, daha enerjik, halkla daha bütünleşmiş bir Kızılay gördüklerini ifade etti. Türk toplumu olarak yardımsever bir toplum olduğumu söyleyen Halil İbrahim Ertekin: “Bugün Ukrayna sıkıntısına bakıyoruz, en fazla biz koşturuyoruz. Dünyanın başka bölgelerinde de biz varız. Türk örf ve kültüründe yardımlaşma ve insanlığa sahip çıkma var. Halkımızın güven duyması için bütçelerin gelir ve giderlerin daha şeffaf olması halkla paylaşılması gerekiyor. Türk Kızılay da bunları son yıllarda yapıyor. Dolayısıyla halktaki güvenini de artırmış oluyor. Muhtemelen güven sınırlamasına bakıldığında ilkler arasındadır. Kütahya bazında kadın erkek ayrımı yok Kızılay’da. Birlik beraberlik içerisindeler. Siyasi bir düşünce ayrımı da yok. Bu da Kütahya’yı kapsama anlamında birlik ve beraberlik anlamında çok önemli bir şey” ifadelerini kullandı.

TEKİN: “40 MİLYONA YAKIN İNSANA DOKUNDUK”

Yapılan oylamanın ardından yeniden Başkan seçilen Talha Tekin, teşekkür konuşması yaptı. Çağımızın hızla değiştiğini, yeni bir nizamın kurulduğunu belirten Başkan Tekin: “Maalesef bu yeni nizamın insanı önceleyen bir nizam olmadığını da üzülerek görüyoruz. Her dakika yüzlerce kişi mülteci durumuna düşüyor doğal afetler çeşitlenip sayıca artıyor. Dünya’da 50’ye yakın ülkede sıcak çatışmalar milyonları temel insani ihtiyaçlara muhtaç hale getiriyor. Bu acı tablo, bizlerin üzerine düşen görevleri kat be kat arttırıyor. Kızılay ailesi olarak sadece geçen yıl dünyada 40 milyona yakın insana dokunduk, yarasına merhem olmaya çalıştık. Kızılay’ımız her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Kızılay bayrağımızı en iyi şekilde temsil ederek gelecek neferlere taşımak sosyal sorumluluk vazifemizdir. Bizler Türk Kızılay’ının ilkelerini amaçlarını yaymak tanıtmak, toplum saygılarını korumak ve yükseltmek ihtiyaç sahiplerine daha çok faydalı olmak ufkunu açmak için sizlerin de gayreti desteği ile daha çok çalışacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE 14’ÜNCÜ SIRADAYIZ”

Yönetime geldikleri günden itibaren Kütahya’da yapılan çalışmalara halkın ilgisinin hızla arttığını dile getiren Talha Tekin: “Ramazan aylarında yapılan çalışmalar sonucunda fitre, zekât, şartlı bağışlarımız ve şube bağışlarımızda kayda değer bir artış sağlanmış olup halkımızın bize olan güveni ile daha fazla ihtiyaç sahibi ailenin yüzünü güldürmeyi başardık. Kurban kampanyası çalışmalarımız sonucunda halkımızın büyük ilgisiyle karşılaşmış olup çok güzel verimler alarak genel merkezimizin yapmış olduğu sıralama sonucunda ülkemizde bulunan şubeler arasında 14’üncü sırada tamamladık. Bu çalışmaların sonunda ilimizde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha fazla yardımcı olmaya başladık” dedi.

“TÜRK KIZILAY MERHAMETİN SİMGESİ”

Başkan Tekin, Kütahya şubesi olarak Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen afetlerde halkın büyük destekleri ile birlikte afet bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Suriye insani yardım, Gazze, Arakan, Irak, Somali, Endonezya, Yemen bağışlarının genel merkez aracılığı ile bölgelere ulaştırıldığını söyleyen Talha Tekin: “Sevinerek görüyoruz ki; Genç Kızılay teşkilatlarımızla, kadın teşkilatlarımızla her gün sahada milletimizle hemhal oluyor, onların yanındaki yerimizi alıyoruz. Ayrıca yardımcı teşkilatlarımızın büyük destekleri ile çeşitli etkinlik ve projeleri gerçekleştiriyoruz. Türk Kızılay aile bireyleri; ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün ve savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin tarafsızlığın ve başarının simgesidir. Dünyanın her coğrafyasında şerefle dalgalanan al ve ak bayraklarımızı yepyeni zirvelere taşıyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU

Seçim sonrasında 11 kişiden oluşan asil kadro da belli oldu. Talha Tekin’in başkanlığında oluşan yeni yönetimde; yönetim kurulu üyeleri Ahmet Atam, Ahmet Sami Kutlu, Osman Baş, İbrahim Bayrak, Ahmet Ali Kurt, Hasan Göçmez, Yasin Köksal, Fatıma Yaman, Refiye Çiğdem Kırcı, Kazım İkbal Gümüş oldu.