29/06/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

TÜRK KIZILAY’DA BAŞKAN KINIK GÜVEN TAZELEDİ

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 103’üncü Genel Kurul’a katılan delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Genel Kurul’da Türk Kızılay Kütahya Şubesi tam kadro katıldı. Türk Kızılay Yönetim Kurulu’nda ise Kütahyalı Yasir Yılmaz da yer aldı. 

Türk Kızılaydan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, bürokratlar ve birçok sivil tolum kuruluşunun katılımıyla ATO Congresium’da, 103’üncü Genel Kurul gerçekleştirildi. Genel Kurul’da geçerli oyların tamamını alan Kerem Kınık yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Genel Kurul’a Türk Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin, Türk Kızılay Kadın Başkanı Semra Tozaraydın ve ilçe teşkilatları katıldı.

“KURUMU DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Delegelere teşekkür eden Kınık, kurumu daha ileriye taşıyacaklarını vurguladı. Kınık, küresel vicdanın sesi olmak için var olduklarına dikkati çekerek “Bugün Sahra Altı Afrikası’nda, Çad Gölü havzasında, Etiyopya Tigre bölgesinde, dünyanın pek çok coğrafyasında, Bangladeş’te, Somali’de, çok farklı coğrafyalarda yaşanan insani krizler ne yazık ki gereken ilgiyi görmüyor. Küresel vicdanı uyandırmak, küresel dayanışmayı güçlendirmek, insanlığı insanlığın farkında olacak şekilde uyandırmak ve harekete geçirmek durumundayız.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KIZILAY YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU

Türk Kızılay yeni yönetim kurulu, Dr. Kerem Kınık, Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Dr. Oğuz Can, Yusuf Ramazan Saygılı, Murat Ellialtı, Yasir Yılmaz, Esra Özkoç, Emre Koç, Şükrü Can, Yener Tanık ve Zübeyde Çelik’ten oluştu. Kızılay yeni denetim kurulunda da Prof. Dr. İsmet Durmuş, Hüseyin Can, Mustafa Umut Yalçın, Selman Keresteci ve Şehmus Yıldırım yer aldı.

TÜRK KIZILAY KADIN BAŞKANLARI KIZILAYI ANLATTI

Türk Kızılay Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Kızılay Kadın’ı anlatan görsel eşliğinde 81 ilde Kızılay Kadın teşkilatlanmasını ve Kızılay Kadını anlattı. Ardından ise 7 bölge kadın başkanları söz aldı. Genel Kurulda Türk Kızılay Kadın Başkanları ‘Kızılay ne demek’ sorusuna cevap verdi. Ege Bölgesi adına Türk Kızılay Kütahya Kadın Başkanı Semra Tozaraydın, “Kızılay Kadın sevgi demek, emek demek, vicdan demek, merhamet demek ve şefkat demek” diyerek Türk Kızılay’ı tanımladı. Akdeniz Bölgesi adına Adana İl Kadın Başkanı Tülay Kümbert “Kızılay kadın, bir yetimin başını anne şefkatiyle okşamak demek” olarak, Karadeniz Bölgesi adına Ordu İl Kadın Başkanı Ebru Gönül “Kızılay Kadın, cezaevindeki hemcinsine el uzatıp, ona ikinci bir şans vermek demek” olarak tanımladı. Marmara Bölgesi adına Sakarya İl Kadın Başkanı Leyla Deniz “Kızılay Kadın, birlikte üretmek, birlikte emek vermek, birlikte paylaşmak demek” diyerek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi adına Adıyaman İl Kadın Başkanı Esin Karayılan “Kızılay Kadın, bir annenin elini, evladı gibi öpmek demek” olarak, Doğu Anadolu Bölgesi adına Muş İl Kadın Başkanı Nursel Işık “Kızılay Kadın, dara düşenin yanında olmak, kimsesi olmayana, bazen anne, bazen evlat, bazen kızkardeş olmak demek” olarak, İç Anadolu Bölgesi adına Çankırı İl Kadın Başkanı Malike Kurt “Kızılay kadın, yine – yeniden başlama cesareti göstermek demek” olarak tanımladı. Türk Kızılay Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz’ın “Kızılay kadınları olarak güçlü toplum, güçlü Kızılay için el ele gece gündüz çalışacağız, söz mü?” sorusuna Türk Kızılay Kadın başkanları hep birlikte “Söz veriyoruz” diyerek cevap verdi. AA