02/07/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“YALNIZCA SİMAV’A DEĞİL, ÜLKEYE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”

Simav ilçesinde kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yalnızca Simav’a değil Kütahya’ya ve ülkemize önemli bir katma değer sağlayacağını belirten AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: “Yıllık domates üretim hedefi 10 bin ton olan domates hasadının 50 bin tona çıkması hedefleniyor” dedi.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Simav’da kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesine ilişkin açıklamalarda bulundu. OSB’nin Kütahya’nın vizyon projelerinden olacağını belirten Başkan Ceyhun, üreticiye ve ülke ekonomisine sağlayacağı ekonomik katkıya değindi.

300 DÖNÜMDEN BİN DÖNÜME ÇIKACAK

Başkan Ceyhun: “Simav ilçemizde kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yalnızca Simav’a değil, Kütahya’ya ve ülkemize önemli bir katma değer sağlayacak. Simav bölgemizde hâlihazırda 300 dönüm bir alanda jeotermal enerjiyle ısıtarak örtü altı tarım faaliyeti sürdürülürken, yıllık 10 bin ton domates üretiliyor. ( bu domates 365 gün seralarda yetişebiliyor) Ayrıca bu Seralarda yıllık 30 ton biber, 50 ton çilek, 200 ton salatalık yetişiyor. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi faaliyete başladığında 300 dönümde üretim yapan üreticilerimiz ilk etapta bin dönüm alanda jeotermal enerjiyle ısıtarak örtü altı tarım faaliyeti sürdürebilecekler” ifadelerine yer verdi.

HEDEF 50 BİN TON ÜRETİM

Yıllık domates üretim hedefi 10 bin ton olan domates hasadının 50 bin tona çıkmasının hedeflendiğini belirten Sebahattin Ceyhun: “Simav’ın kendine has iklimi dolayısıyla lezzet bakımından lider olan Simav Domatesi, Jeotermal ısıyla üretim yapılması sebebiyle renk ve görüntü bakımından da dikkatleri üzerine topluyor. Şehrimize, ülkemize hayırlı, üreticimize bereketli olsun” diyerek sözlerini tamamladı.