04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

YEŞİLAY CEMİYETİ KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANI ÜNAL

“GÖNÜLLÜLÜK ÖNEMLİ, YETER Kİ BİZE GELSİNLER”

Yeşilay olarak çalışmaların gizlilik çerçevesinde ücretsiz olarak verildiğini söyleyen Yeşilay Cemiyeti Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, “Burada ücretsiz ve gizlilik çok önemli faktörler. Vatandaşların bizlere gelmesi açısından önemli bir faktör. Yeter ki bize gelsinler ve yardım istesinler, biz hiçbir talebi geri çevirmiyoruz. Sigara bağımlılığında başarı oranımız yüzde 70’e ulaştı. Kütahya bu konuda iyi durumda” dedi.

Yeşilay Cemiyeti Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, Kadın Komisyonu Başkanı Betül Bengül Evirgen ve Spor Komisyonu Başkanı Ercan Şirin, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette Yeşilay olarak yürütülen çalışmaları anlatan Başkan Ünal, “Yeşilay olarak 5 ana maddede faaliyetlerini sürdürüyor. Tütün, alkol, kumar, madde ve teknoloji. Bu 5 ana maddede bir şeyler yapmak için çalışıyoruz” dedi. Yeşilay’ın Kütahya’da üç birimli olarak işlerini gerçekleştirdiğini aktaran Başkan Ünal, “Öncelikle şube ayağımızda önleme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bireyler bağımlılığa bulaşmadan sosyal, kültürel ve spor alanlara yönlendiriyoruz. İkinci olarak spor alanında Yeşilayspor kulübümüz futbolla tanınıyor, ancak bireysel branşlarımız da var. Üçüncü birimimiz ise Yeşilay danışmanlık merkezi kısa adıyla YEDAM olarak hizmet veriyor. Beş bağımlılıkla mücadelede hizmetlerini sürdürüyor. Bir sosyal hizmet uzman, 2 klinik psikolog ve 1 personelden oluşuyor. Burada iki şey çok önemli; gizli ve ücretsiz” diye konuştu.

“YEDAM’DA VERDİĞİMİZ HİZMETLER TAMAMEN ÜCRETSİZ”

Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde verilen hizmetin tamamen ücretsiz olduğuna vurgu yapan Başkan Ünal, şunları kaydetti: Verilen hizmetler tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Veriler tamamen gizlilik esasına uygun olarak çalışıyoruz. En çok merak edilen konuların başında bu gizlilik geliyor. Bağımlılık noktasında başarımız çok yüksek. Bu oran yüzde 60-70’lere ulaşmış durumda. Kadın ve gençlik komisyonlarımız bulunuyor. Komisyon çalışmalarında özellikle okul aile birliklerini ziyaret ediyoruz. Bütün öğretmen ve aileler Yeşilay’ı tanıtıyoruz. Geçtiğimiz yıldan bu yana kortej gerçekleştirdik. Bir kamp düzenledik ve çok ses getirdi. Ülke genelinde ilk on faaliyet arasına girdi. Verdiğimiz çocuk korosu, yetişkin korosu sözlerimizi yerine getirdik. Tiyatro kursu verdik, sonrasında tiyatromuzu sahnelemeyi başardık.

“HİÇBİR TALEBİ GERİ ÇEVİRMİYORUZ”

Bağımlılıkla mücadelede bağımlı kişinin istekli olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Ünal, “Burada vatandaşın tedavisinde gönüllülük ve istekli olmaları çok önemli. Buradaki ücretsiz ve gizlilik çok önemli vatandaşların bizlere gelmesi açısından önemli bir faktör. Yeter ki bize gelsinler ve yardım istesinler, biz hiçbir talebi geri çevirmiyoruz. Sigara bağımlılığında başarı oranımız yüzde 70’e ulaştı. Kütahya bu konuda iyi durumda. Ama gönlümüz hiç olmaması yönünde. Bağımlılığın başladığı yaş lise olarak açıklandı ancak kullanım daha çok üniversite ve yetişkinlerde daha yüksek” dedi.

“SPOR KOMİSYONU BİRÇOK BRANŞTA ÇALIŞMALAR BAŞLADI”

Kütahya’da spor alanında yürütülen faaliyetler hakkında bilgiler veren Yeşilay Cemiyeti Kütahya Spor Komisyonu Başkanı Ercan Şirin, “Gençlik komisyonu olarak üniversitedeki topluluklarla, çeşitli STK’larla, milli eğitim camiasıyla dirsek teması halindeyiz” dedi. “Türkiye genelinde ciddi bir çalışmayı başkanımızın açıkladığı gibi hayata geçirdik” diyen Başkan Şirin, “Komisyonlarımızla okulları ziyaret ettik. Spor kanalı her zaman kötü alışkanlıkların karşısındadır. Şu an futbol kulübümüz alt yapısında 500 gencimizin hizmet aldığı bir yapı oldu. Sadece futbolda değil birçok branşta da faaliyetlerimiz devam ediyor. Yönetimimiz uyum içerisinde çalışıyor. Kütahya’da diğer kurum ve kuruluşlar da faaliyetlerimiz noktasında gerekli hassasiyeti gösteriyor. Çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“KADINLARIMIZA YEŞİLAY’I ANLATTIK, GERİ DÖNÜTLER OLUMLU”

Kadın komisyonu olarak Yeşilay’ın tanıtımı için yapılabilecek çalışmaları masaya yatırdıklarını belirten Yeşilay Cemiyeti Kütahya Kadın Komisyonu Başkanı Betül Bengül Evirgen, “Kadın komisyonu olarak ne yapabiliriz, kadına nasıl ulaşırız, çocuğa nasıl ulaşırız diyerek bir çalışma başlattık. Çalışmalarımız sonunda okul aile birliği çalışmamızı başlattık. Kadınların tepkileri genelde Yeşilay’ı biliyoruz ama ne yaptığını bilmiyoruz oldu. Yeşilay’ı tanıtma ve anlatma noktasında çok güzel bir çalışma oldu. Yaz nedeniyle faaliyetlerimize zaman zaman ara verdik ancak faaliyetlerimize tekrar başlayacağız” ifadelerini kullandı.