04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ZAFER, YİNE YANILDI

2022 yılının ilk 6 aylık raporlarına göre Zafer Havalimanından toplamda 21 bin yolcu uçtu. 658 bin 866 yolcu garantisi verilen havalimanında yüzde 96’lık bir yanılma payının oluşması üzerine CHP’li Fazıl Kasap: “Uçmayan uçaktan, gitmeyen yolcu için bu şirketlere para aktarılıyor. Bu seneki aktarılacak olan bedel de 7 milyon Euro civarında” dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki havalimanlarının 2022 yılı ilk 6 aylık performans raporlarını açıkladı. Kütahya’da bulunan ve hizmete girdiğin günden beri yanılma payı ile gündeme gelen Zafer Havalimanı, yine garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadı.

YÜZDE 96’LIK YANILMA PAYI Açıklanan rapora göre Zafer Havalimanının yine Türkiye ekonomisine bir faciayı yaşattığını aktaran CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap: “Devlet Havalimanları İşletmesi, 2022 yılının ilk 6 aylık performans raporlarını yayınladı. Buna göre Zafer Havalimanı, Türkiye’ye ve ekonomimize yine bir faciayı yaşatıyor. Zafer havalimanının ilk 6 aydaki yolcu sayısı 14 bin. Dış hat yolcu sayısı ise 7 bin 900. Toplamda hemen hemen 21 bin yolcu hizmeti almış. Vadedilen, yolcu garantisi verilen sayı ise 658 bin 866. Yani müteahhidin lehine yüzde 96’lık bir yanılma payı var. Yani uçmayan uçaktan gitmeyen yolcu için bu şirketlere para aktarılıyor. Bu seneki aktarılacak olan bedel de 7 milyon Euro civarında. Euro kuru da çok yükseldiği için hesabı tutmaz bir şekilde 250 milyon Euro’ya yakın. Toplamda 49 yıl poyunca bu firma sürekli olarak beslenecek. Allah sonumuz hayretsin” açıklamasında bulundu.