12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DOSTLAR EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİLERİ ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ YAŞATTILAR

Kütahya Dostlar Eğitim Kurumları öğrencileri, Çanakkale Zaferi’nin ruhunu sahneye taşıdılar. Toplam 52 öğrencinin yer aldığı “Bu Topraklar İçin” tiyatro oyunu, yoğun ilgiyle karşılanırken duygusal anlar da yaşandı.

Dostlar Eğitim Kurumları’nın Müzik ve Halk Oyunları Öğretmeni Hüseyin Pişkiner yönetimindeki, 4 ve 5. sınıf öğrencilerinden oluşan sahne sanatları topluluğu, “Bu Topraklar İçin “ adlı tiyatro gösterilerinde, Çanakkale Zaferi’ni birbirinden güzel sahne sunumlarıyla izleyicilere yaşattılar. Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, öğrencilerin ustaları aratmayan performansları, salondaki herkesi kendilerine hayran bıraktı.

SARIIŞIK: “HEYECANLA VE ÖZENLE HAZIRLANDI”

Dostlar Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı M. Nadi Sarıışık, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen bu gösterinin uzun bir süreçte, heyecanla ve özenle hazırlandığını belirtti. Pandemi nedeniyle uzun bir süreden sonra “Bu Topraklar İçin” adlı gösterinin anlamlı bir buluşma yaşattığını ifade ederek; “Dostlar Eğitim Kurumları olarak 22 yıldır faaliyet göstermekteyiz. Pandemiden dolayı ara verdiğimiz bu tür sosyal faaliyetlere, yüz yüze eğitimin başlamasıyla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu programımız, aynı zamanda halk dansları ve sahne sanatları konusunda da uzman olan Müzik Öğretmenimiz Hüseyin Pişkiner önderliğinde, bütün öğretmen arkadaşlarımızın desteği ile hazırlandı. Son derece anlamlı ve duygu yüklü olan bu buluşmada emeği geçen öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bu gayretli çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

“BİZ BU TİYATROYU HERKES İÇİN YAPTIK”

Okulun öğrencilerinden melek rolüyle gösteride görev alan Beril Endam Köse, kendisinin ve arkadaşlarının, hazırlık aşamasından itibaren büyük heyecan yaşadıklarını, sahneleri canlandırırken duygulu anlar yaşadıklarını belirtti. Köse şöyle devam etti: “Çalışmalar başladığında Çanakkale ile ilgili sadece bir büyük destan yaşandığını biliyordum. Ama tiyatro oyununda biz de Çanakkale’de o kahramanlıkları, acıları, zaferi, vatan uğruna yapılan fedakârlıkları sanki yaşadık. Ben melek rolünü canlandırdım. Bu rolü canlandırırken şehit askerlerin başında çok duygulandım. Biz bu tiyatroyu herkes için yaptık. Bizim için çok önemli olan bu gösterimize altı ayda hazırlandık. Aynı zamanda hazırlanırken de Çanakkale’yi yaşadık. Sanırım seyredenlere de bu duyguyu yaşattık.”

“İLİKLERİMİZE KADAR HİSSETTİK”

Öğrencinin annesi Nazlı Yoluç Köse ise duygulu anlar yaşadığını aktardı. Pek çok sahnede gözyaşlarını tutamadıklarını kaydeden Köse: “Memleketimizin her ilinden ayrı bir özellik ve güzellik taşıyan folklorik öğelerinin ve kültürünün de yer aldığı oyunda, milli değerlerimizi ve kahramanlık duygularını, öykülerini, iliklerimize kadar hissettik. Bize bu destanı yaşatan sevgili öğretmenlerimize, çocuklarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerini kullandı.