29/06/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“YERLEŞKEMİZ KÜTAHYA’NIN GÖZ BEBEĞİ OLDU”

Kütahya Valiliği tarafından Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD)’ne tahsis edilen Germiyan Beylik Konağı’nda yapılan düzenlemeler ziyaretçilerden tam puan aldı. Dernek bünyesinde toplam 111 aktif sanatçının yer aldığını söyleyen KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, Germiyan Beylik Konağı Sanat Yerleşkesinin Kütahya’nın göz bebeği olduğunu söyledi.

KÜSAD, Germiyan Sokağında bulunan ve Kütahya Valiliğinin kendilerine tahsis ettiği Germiyan Beylik Konağını yeniledi.  KÜSAD üyesi sanatçıların eserleri ile donatılan konak büyük beğeni toplarken ziyaretler her geçen gün artıyor.

UZMANLAŞMAK İSTEYEN SANATÇILARA EĞİTİMLER VERİLİYOR

Konu hakkında açıklamalar yapan KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız,  Germiyan Beylik Konağı Sanat Yerleşkesinin Kütahya’nın göz bebeği olduğunu söyledi. Merkezde birbirinden değerli sanatçı ve sanat eserlerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Yıldız: “Her sanatçının atölyesinde meraklılarına uzmanlaşmak isteyen sanatçılara eğitimler veriliyor. Her sanatçı kendinden sonraki nesillere sanatını aktarmak zorunda. Ayrıca güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölümlerine hazırlık ve hobi amaçlı resim kurslarımız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

TOPLAM 111 AKTİF SANATÇI BULUNUYOR

Başkan Yıldız, dernek bünyesinde 38 Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı ve Sanatı Unesco Komisyonu tarafından kabul görmüş altı çini sanatçısı olmak üzere birlikte toplam 111 aktif sanatçının olduğunu söyledi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin seçmeli derslerinden olan Sosyo Kültürel derslerinin de KÜSAD sanatçıları tarafından sanat yerleşkesinde verildiğini söyleyen Bayram Yıldız: “Ayrıca Dumlupınar Üniversitesi, DPÜ Meslek Yüksekokulu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Kütahya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kütahya Belediyesi ile de ortak protokollerimiz doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

TANITIMA DESTEK

Tur şirketleri ile de iletişime geçerek Kütahya’nın tanıtımına katkıda bulunan KÜSAD, Bursa’dan iki, Eskişehir’den ve Tavşanlı’dan da birer tur operatörü ile ortak bir protokol imzalayarak cumartesi ve pazar günleri altı tur aracının Kütahya’ya gelmesini sağladı. Bu ziyaretlere Tur Rehberi Hasan Turgut öncülük yaptı.