30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

GENÇLER 4 GÜN ÇALIŞMAK İSTİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in çalışma saatleri ile ilgili yaptığı açıklama geniş yankı buldu. Açıklama sorası 241 şirket ve bin 130 gencin katılımıyla yapılan bir araştırmada gençler “Haftada 4 gün çalışmak istiyoruz” dedi.

Y ve Z kuşağı, tüm dünyada çalışma hayatının kurallarını sarsmaya devam ediyor. Bakan Vedat Bilgin’in 18 Temmuz tarihli konuşmasında dile getirdiği “çalışma saatleri azaltılmalıdır” görüşünün ardından, konunun iş dünyasındaki yansımalarını ölçmek için “Çalışma Süreleri ve Modeli” araştırmasını hayata geçiren Youthall, araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Online olarak yapılan araştırmaya 241 şirket ve 1130 genç katıldı. Araştırma, Türkiye’de gençlerin haftada 4 gün çalışmak istediğini gözler önüne serdi. Gençlerin büyük bir kısmı günde 6 saat çalışmaya olumlu bakarken, şirketlerin çoğunluğu çalışma saatlerinin azaltılmasına yeşil ışık yaktı. Günümüzde gençlerin dörtte üçünün 5 gün çalıştığının belirtildiği araştırmada; çalışan gençlerin yüzde 88.9’u haftada 4 gün çalışmak isterim derken, günde 6 saatlik çalışmaya olumlu bakanların oranı ise yüzde 83 oldu. Kadınlar arasında bu oran yüzde 87 ile ortalamanın üzerinde bir seviyede kaldı.

HER 3 GENÇTEN 1’İ FAZLA MESAİ YAPIYOR

Araştırmaya katılan genç çalışanların yüzde 12,1’i 7 saat, yüzde 57’si 8 saat ve yüzde 30,7’si 9 saat ve üzerinde çalıştığını belirtti. Gençlerin yüzde 33,2’si, bir başka ifadeyle her 3 gençten 1’i mesai süresinin aşıldığını ifade ederken, bunların yaklaşık yüzde 25’i ise mesai aşımının haftada 10 saat ve üzerinde gerçekleştiğini aktardı.

KADINLAR HİBRİT MODELİ DAHA ÇOK İSTİYOR

Y ve Z kuşağı artık ofislerde çalışmak istemiyor. Özellikle de kadınlar. Araştırmaya katılan gençlerden çalışma modelinin hibrit olmasını isteyenlerin oranı yüzde 87,8. Kadınların hibrit modele yönelik sempatisinin erkeklerden daha yüksek olduğunun gözlemlendiği araştırmada kadınların hibrit ve uzaktan çalışma modelini tercih etmelerindeki nedenler arasında yüzde 32.5 ile ilk sırada “kendime daha fazla zaman ayırabiliyorum” yer aldı. “Daha iyi odaklanabiliyorum” ve “verimim artıyor” diyenler yüzde 22,5 oranıyla ikinci sırada yer alırken, diğer iki neden ise “maddi açıdan tasarruf sağlayabiliyorum” ve “ruh sağlığıma iyi geliyor” yanıtları oldu. Erkeklerin ofis hayatına yönelik en önemli şikâyetinde ilk sırayı ise “yolda kaybedilen zaman” aldı.

“GENÇLERİN TALEPLERİ İŞ DÜNYASINI DEĞİŞTİRİYOR”

Y ve Z jenerasyonlarının önceki kuşaklardan farklı olduğunu ifade eden Youthall CEO’su Emre Aykan, “Pandemi döneminde doğal olarak gelişen farklı çalışma modelleri hem şirketlere hem de çalışanlara yeni ufuklar açtı. Youthall olarak yaptığımız araştırmalar, insan kaynakları yöneticilerinin gençler için yeni motivasyonlar gerektiğinin farkında olduklarını ortaya koyuyor. Yaptığımız araştırma, çalışma saatlerinin azaltılmasının tüm dünyada konuşulduğu bir dönemde ülkemizdeki şirket yönetimlerinin de bu konuya oldukça sıcak baktıklarını bizlere gösterdi” dedi.