03/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KUMDALI: “BU ÇUKURU KAPATMAK TARAFLARIN KÜTAHYALILARA BORCU”

Kütahya Belediyesi meclis üyeleri tarafından alınan kararla konut yapımına açılan Kütahya METEM Tesislerindeki inşaat için Kütahya İdare Mahkemesi planın iptaline karar verdi. Kararı açıklayan Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı: “Mahkeme kararı ile iptal edilen bu çukuru kapatmak da artık bu zararı birlikte oluşturan tarafların Kütahyalılara borcudur.  Kestikleri ağaçlar yerine konulamaz belki ama ağaçları tazmin etmek için parkımızı inşa ederler diye bekliyoruz” dedi.

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ait resmi hizmet alanı olan METEM Tesisleri, plan tadilatıyla konuta açıldı. Yapı yoğunluğu arttırılarak 8’er katlı 4 blok inşaat ruhsatı verildi. Meclis kararına itiraz eden Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı yargıya başvurdu. Yargılamanın sonucunda Kütahya İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Karara rağmen taşınmazlar için yapı ruhsatları düzenlenerek inşaat işleri başlatıldı. Ruhsen Kumdalı’nın bu kez de verilen iki inşaat ruhsatının iptali üzerine yargıya başvurması üzerine Kütahya İdare Mahkemesi oy birliği ile planın iptaline karar verdi. Kumdalı, mahkeme kararını Cumhuriyet Mahallesi sakinleri ile METEM Tesisleri önünde açıkladı.

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA RAĞMEN İNŞAAT İŞLERİ DURMADI”

İlk yürütmeyi durdurma kararı sonrası belediye tarafından inşaat işlerinin durdurma işlemi yapılmayınca İdare Mahkemesine yeniden başvurduklarını kaydeden Ruhsen Kumdalı: “15 Nisan 2022 tarih ve 2022/209 Esas No’lu karar ile bu kez de verilmiş ruhsatlara ve bu ruhsatları dayanak alarak yapılmakta olan inşaat işleri hakkında da yürütmeyi durdurma kararına varılmıştı. Bu karar, imar ve planlama müdürlüğünün yanlış bilgilendirmesiyle benim de dâhil olduğum, hatamı anlayınca iptali için çırpındığım ve yürekli 19 hemşerimle birlikte verdiğimiz mücadelede kazandığımız ilk hukuk zaferi oldu. Şimdi ise Kütahya İdare Mahkemesi’nin 2021/867 Esas ve 2022/432 Karar No’lu Kütahya Belediyesince yapılan plan değişikliğinin hukuka uyarlılığı olmadığını saptayan ve plan değişikliğinin iptaline 28 Temmuz 2022 tarihinde oy birliğiyle karar verildiği bilgisi taraflara tebliğ edilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYEMİZ TARAFINDAN YAPILACAK İTİRAZ BOŞUNA BİR ÇABADIR”

Verilen karara karşı Kütahya Belediyesinin Danıştay nezdinde itiraz hakkı bulunsa da, kararın hukuki temellerinin sağlamlığı karşısında belediye tarafından yapılacak itirazın boşuna bir çaba olduğunu söyleyen Kumdalı: “Yazıktır ki belediyemizde ya hukuk bilgisinden tamamen yoksun ya da hiç kondurmak istemem ama çıkarları için Kütahya’yı zarara uğratmaya kararlı bir ekip iş başında. Bu kişiler de yetkilileri yanlış yönlendirerek Kütahya’da bu hukuksuz, kamu yararına aykırı işlemlerin hayata geçirilmesine neden olmaktalar. Belediyenin hukukçuları bu bilgiyi üst yönetime vermeyebilir. O nedenle ben yasaları hatırlatayım. Mahkeme kararlarının uygulanmaması durumunda İdari Yargılama Usulü Kanunun 28/3. maddesi gereğince ilgili idareler hakkında maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir. Bilindiği gibi, genel hukuk kuralları uyarınca ‘suç şahsidir’. İdareye yönelik tazminatlar da zarara neden olanlara ödetiliyor sonuçta. Bu, kamu idaresi niteliğinde olan belediyeler açısından da geçerli. Esnaf ve Sanatkârlar Odası ise kamu idaresi kapsamında değil. Yani Esnaf ve Sanatkârlar Odası yetkilileri sadece maddi ve manevi tazminat değil, ceza davalarına da taraf olabilecek konumdadır” şeklinde konuştu.

“BU ÇUKURU DOLDURUP, ÇİÇEKLERİMİZİ, FİDANLARIMIZI EKECEĞİZ”

‘Zararın neresinden dönülse kardır’ sözünü hatırlatan Ruhsen Kumdalı: “Bu kararda ve kamu zararı yaratan diğer kararlarda dahli olanlara tavsiyem; yapılan işlemleri derhal durdurup, açtıkları kamu zararı çukurlarını hemen kapatmaları.  Mahkeme kararı ile iptal edilen bu çukuru da kapatmak artık bu zararı birlikte oluşturan tarafların Kütahyalılara borcudur.  Kestikleri ağaçlar yerine konulamaz ama belki ağaçları tazmin etmek için parkımızı inşa ederler diye bekliyoruz. Bir uyarım da mahalleliye. Herkes hazırlıklarını yapsın. Kürekleri, kazmaları kapsın. Yakında inşaat için açılan bu çukuru doldurup, çiçeklerimizi, fidanlarımızı ekeceğiz. Çocuklarımız için oyuncaklar, yaşlılarımız için banklar yerleştireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

“BELEDİYE BAŞKANI HALKI İÇİN BU ÇUKURU DOLDURUR MU?”

Mahkeme kararından duydukları memnuniyeti belirten mahalle sakinleri de Kütahya Belediyesinden açılan çukuru doldurması talebinde bulundular. Beledi Başkanı Alim Işık’a seslenen bir vatandaş: “Biz baştan belediye başkanımıza gittiğimizde; ‘Burası özel mülkiyet. Size iskân için imza istemeye geldiklerinde keşke bunu vermeseydiniz de burayı ben Kütahya halkı için almak istiyorum, ben vereyim parasını size, burayı ben halkıma mal edeyim deseydiniz keşke’ dedik. Onu yapmadı. Acaba Kütahya halkı için bu çukuru doldurur mu? Zaten bir deprem alanı bölgesindeyiz. Koca bir çukurla bırakacak değildir demi Kütahya’mızı da?” şeklinde konuştu.

“DAHA RUHSAT ÇIKMADAN AĞAÇLARI KATLETTİLER”

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit’e tepki gösteren bir başka vatandaş ise şu ifadeleri kullandı: “Daha ruhsat çıkmadan ağaçları katleden başkan, ‘Burası benim tapulu yerim’ diyerek bizleri darp etmeye kalktı ama maalesef ağaçlarımızı kurtaramadık. İnşallah bundan sonra yüce adaletin verdiği karara, oy birliğiyle olması vesilesiyle, bundan sonra akıllarını başlarına alırlar ve burayı doldurma niyetine girerlerse çok mutlu oluruz. Mahalleliler olarak da onlara teşekkür ederiz bundan sonra. Eğer doldurup eski haline getirirlerse. Bizim amacımız siyaset değil, bizim amacımız sadece çocuklarımıza geleceğimize yeşil alan bırakabilmek.”