17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

BOTOKS EN SIK ESTETİK AMAÇLI KULLANILIYOR

Botoks ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Dermatoloji(Cildiye) Uzmanı Dr. Aslıhan Yonca Koçak, botoksun en sık estetik amaçlar çerçevesinde kullanıldığını söyledi.

Clostridium botulinum isimli bir bakterinin oluşturduğu botulinum nörotoksininin insanlarda tedavi amaçlı kullanılan ilk mikrobiyal protein olduğunu aktaran Yonca Koçak: “Botoks 1970’li yıllardan itibaren çeşitli tıbbi durumların tedavisinden estetik uygulamalara kadar birçok tıp alanında kendine kullanım alanı bulmuştur” ifadelerini kullandı.

“SİNİRİN ÇALIŞMASINI DURDURUR”

Koçak, botoksun Clostridium botulinum olarak isimlendirilmiş bir bakterinin ürettiği toksinden elde edilen bir ilaç olduğunu söyledi. Bu bakteri tarafından üretilen ve alfabetik olarak isimlendirilen 7 adet nörotoksinin (sinir hücresi zehiri) bulunduğunu kaydeden Koçak: “Bu toksinlerden sadece tip A ve B insanlarda klinik olarak kullanıma girmiştir. Botoks enjeksiyonu sonrasında, toksin yaklaşık olarak yarım saat içerisinde sinir hücresine bağlanır. Devam eden süreç içerisinde botoks bağlandığı sinir hücresinin kimyasal özelliklerinde değişikliğe neden olur ve sinirin çalışmasını durdurucu etki yapar. Sinir hücreleri vasıtasıyla kasların uyarılmasını sağlayan asetilkolin adı verilen nörotransmitter maddenin botulinum toksini tarafından salınması engellenir ve o bölgedeki sinir hücresi tarafından uyarılamayan kaslarda geçici olarak gevşemeye neden olur” ifadelerine yer verdi.

“KIRIŞIKLARIN GİDERİLMESİNDE ETKİLİ BİR İLAÇ”

Botoksun en sık estetik amaçlar çerçevesinde kullanıldığını söyleyen Dr. Koçak: “Alındaki çizgilenmeler, ağız çevresindeki karışıklıklar, burun ve dudak bileşkesindeki kırışıklıklar, göğüs bölgesindeki kırışıklara ek olarak kaşların ortasında ya da göz çevresinde bulunan kırışıkların giderilmesinde etkili bir ilaçtır. Dermatoloji alanında botoks hiperhidrozis (aşırı terleme), liken simpleks ve akne vulgaris gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir” diye konuştu. Koçak, botoksun kullanıldığı diğer alanları şu şekilde sıraladı: Servikal distoni, göz tembelliği, kas kontraktürü, hiperhidrozis, kronik migren, mesane rahatsızlıkları, bleforospazm, spazmodik disfoni, aşırı tükürük üretimi, yüz felci.”

BOTOKS NASIL UYGULANIR?

Botoksun nasıl uygulandığına ilişkin bilgiler veren Aslıhan Yonca Koçak: “Kozmetik amaçlarla yapılan botoks uygulamaları için kullanılan standart toksin dozu 20 ünitedir. Farklı botoks markaları vardır. Botulinum toksini direkt olarak botoks iğnesi vasıtası ile ilgili kas bölgesine enjekte edilir. Erkeklerde bölgesel kas yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde daha yüksek dozlar kullanılabilir. Kas güçsüzlüğünün hali hazırda mevcut olduğu bölgelerde ise daha düşük dozlarda botoks uygulaması tercih edilir. Botoks, uygulamayı yapan hekim tarafından 3-5 bölgeye yapılır. Enjeksiyon sonrasında ilk 2-3 saatlik zaman dilimi içerisinde o bölgeye herhangi bir müdahale yapılmamalıdır ve bu süre zarfı içerisinde botoks yapılan kişi 3-4 saat boyunca dik pozisyonda durmalıdır. Uygulama yapılan kişi ilk 1-2 gün içerisinde uygulama yapılan bölgedeki kasları zorlamamalı ve dinlenmelidir. Özellikle yüz bölgesinde yapılan uygulamalarda uygulamayı takip eden günlerde masaj gibi kasları etkileyecek herhangi bir uygulama yapılması toksinin serbestleşmesine ve diğer kasları etkilemesine neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Botoks, enjeksiyonu takiben ilk 4 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar ve 1. ayın sonunda maksimum etkinliğe ulaşır. Uygulama sonrası 3-4 aylık bir süre zarfı sonunda ise etkisini kaybetmeye başlar” diyerek sözlerine son verdi.