18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“ONKOLOJİ İLAÇLARINDA EKSİKLİK YOK”

Kütahya’da kemoterapi ilaçlarının bulunmadığına ilişkin iddialara yanıt veren İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan: “Onkoloji Kliniğince takip edilen hastalarımızın tedavilerine yönelik kullanılan kemoterapi ilaçlarında herhangi bir eksiklik olmayıp plan dahilinde hastalarımızın tedavilerine devam edilmektedir” dedi.

Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven, kanser hastalarının Kütahya’da onkoloji ilaçlarının olmaması nedeniyle çevre illere giderek tedavi olduklarını söylemiş, konuya ilişkin İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama talebinde bulunmuştu. İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, talep üzerine yazılı basın açıklamasında bulunarak ilaçlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını kaydetti.

GÜNLÜK 30 HASTAYA HİZMET SUNULUYOR

Kütahya’da kemoterapi uygulamaları Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kemoterapi ünitesinde gerçekleştiriliyor. Tıbbi Onkoloji Kliniği olarak kemoterapi ünitesinde bir hekim, altı hemşire, bir kemoterapi hazırlama elemanı ile 16 kemoterapi koltuğu kapasitesi ile günlük ortalama 30 hastaya kadar hizmet sunuluyor.

HASTALARIN TEDAVİLERİ SÜRÜYOR

Hastanede onkoloji hastalarına günlük kemoterapiler, infüzyonel kemoterapiler, hedefe yönelik ajanlar (akıllı ilaç), immünoterapiler ve radyoterapi ile eş zamanlı kemo-radyoterapiler ve diğer destek tedavilerinin verildiğini kaydeden Erşan: “Tıbbi Onkoloji Kliniğince takip edilen hastalarımızın tedavilerine yönelik kullanılan kemoterapi ilaçlarında herhangi bir eksiklik olmayıp plan dahilinde hastalarımızın tedavilerine devam edilmektedir” denildi.