18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

MARATONDA ŞAMPİYON DPÜ’DEN

7. ULUSLARARASI EDİRNE MARATONU TARİHİ DOKULARIN GÖLGESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ (MEHMET BASMACI - ÖZLEM CEYLAN/EDİRNE-İHA) Yaklaşık 20 ülkeden gelen sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 2022 Edirne Maratonu, tarihi Karaağaç Tren İstasyonu ve Lozan Anıtı'nın bulunduğu noktadan start aldı.

Yaklaşık 20 ülkeden gelen sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 2022 Edirne Maratonu, tarihi Karaağaç Tren İstasyonu ve Lozan Anıtı’nın bulunduğu noktadan start aldı. Yaklaşık 20 ülkeden yabancıların da katılım sağladığı Edirne Maratonu’nda 21 kilometrelik parkurda erkeklerde DPÜ öğrencisi Etiyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa birinci oldu.

Maratona katılacak sporcular, sabahın erken saatlerinden itibaren Karaağaç Tren garına koştu. Bazı sporcular yerleşke çevresinde ısınma turları yaparken, bazıları ise bando eşliğinde oyunlar oynadı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan’dan da çeşitli gruplar maratona katılım sağladı. Yaklaşık 20 ülkeden katılım sağlayan yabancıların da katılım sağladığı Edirne Maratonu’nda 21 kilometrelik parkurda erkeklerde birinci Etiyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa oldu. Kadınlarda ise geçen yılın şampiyonu Dilek Atak birinci oldu.

845 SPORCU KATILDI

Maratonu bu yıl 7. kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Derneği Başkanı Önder Akdağ, 2022 Edirne yılına özel bin 22 sporcu hedefine ulaştıklarını belirtti. Önder Akdağ, şehir dışından gelenlerin yetişememesinden kaynaklı olarak 845 göğüs numaralı sporcunun katılım sağladığını aktardı.

“ZORLANMADIM, SABİT VE KONTROLLÜ KOŞTUM”

Etiyopya vatandaşı Kütahya’dan gelen ve yarışmaya ilk kez katılan erkekler genel klasman 21 kilometre birincisi Fetene Alemu Regasa ise: “Katıldığım birçok yarışmadan birinciliğim var. Beden eğitimi öğretmeni olduğum için hayatımı bu işten kazanıyorum. Zorlanmadım, sabit ve kontrollü koştum. Her gün spor yapıyorum ve hazırlanıyorum” dedi. 10 ve 21 kilometre olarak gerçekleşen maratonda yarışan sporcular, Karaağaç Tren İstasyonu’ndan start alarak, Pazarkule Sınır Kapısı, Tarihi Meriç ve Tunca köprüleri, Selimiye Camii’ni geçerek bitiş noktası olan Lozan Anıtı’na geldi. Daha sonra düzenlenen törende dereceye giren sporculara ödülleri verildi.