17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

BAROMUZ HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU ÖRNEK BİR DAVRANIŞ SERGİLİYOR

Kütahya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun avukat üyelerine teşekkür ediyorum. Her etkinlikte yer alan, Kütahya’nın sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarına sahip çıkan Baromuz bu arada sokak hayvanları için de mesai veriyor Bu amaçla Baromuzun bir de komisyonu var ve örnek bir hizmet sergiliyor. Baroların sayın üyeleri avukatlarımız, sokak hayvanlarının da haklarını arıyor. Bu vesileyle sevgili Baro Başkanımız Ahmet Atam’ın şahsında tüm avukatlarımızı saygıyla selamlıyorum.

Kütahya’da Hayvan Hakları komisyonu diye bir komisyon varsa böyle bir komisyonun tüm Barolarımızda da olması gerekir. Varsa sözüm yok. Yoksa Kütahya Barosu alkışlanmalıdır. Kütahya’da, Baro bünyesinde, bu komisyonun Baro’nun saygı değer avukatlarından oluşması ise ayrıca büyük bir önemi haizdir. Ne yapıyormuş bu komisyon? İl genelinde mevcut hayvan bakımevlerini düzenli bir şekilde izliyor, izlenimlerini ziyaretlerin sonucunda kâğıda döküp, bir rapor hazırlıyor, bu raporları zaman zaman, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ulaştırıyor, ilgili bakanlığa altın değerinde bir veri oluşturuyor, bu arada komisyon ile Kütahya’daki belediyeler arasında bir iletişim hattı dahi kuruyor,5199 sayılı kanuna aykırı işlemlere karşı yasal işlem süreci başlatıyormuş.

Bu konuda konuşan Baromuzun bir avukat üyesi yerel basınımızın duayeni Kütahya Ekspres’e açıklamalarda bulunmuş. Neler söylemiş? Bakımevlerinde yürek burkan görüntülere tanık olduklarını ifade etmiş. Tespitlerine göre; hemen her zaman barınakların, yani belediyelerin sahipsiz hayvan bakımevlerinin (baz istisnalar dışında) 5199 Sayılı Kanun’daki asgari nitelikleri taşımak bir yana; sağlıklı ve hasta köpeklerin bir arada bulundukları, hijyen koşullarının hiçe sayıldığı, hayvanların daracık kafeslerde üst üste kaldıkları, önlerinde bir lokma yemek, altlarında değersiz bir örtünün bulunduğu, kimi zaman açlıktan birbirlerini yiyen, şiddete ve istismara maruz kalan ağır koku ve pislik içindeki ölüm kamplarıyla karşı karşıya olduklarından söz edilmiş. Ben bu tespiti Tavşanlı’da en büyük hayvansever, Bursa Nuh’un Gemisi Derneği Kütahya Sorumlusu Necdet Demirat’tan da defalarca işitmişimdir. Bu hemşerimiz telefonla görüşürken bile zaman zaman ağlar konuşması bir süre kesilirdi. Bana: “Hocam, sen hiç yavrularını yiyen köpek gördün mü?” derken beni de üzerdi. Artık böyle şeyler yaşanmıyor sanmayın, Tavşanlı ve havalisinde Allah’ı bile gazaba getiren, Arş’ı titreten durumlar söz konusudur. Tavşanlı’nın Tepecik Beldesi kırsalında binlerce köpeğin doğum yapan köpeklerin yavrularını açlıktan yediklerine birçok tanık vardır. Kütahya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun saygıdeğer avukat üyelerinin Tavşanlı’ya da giderek en azından bu yetkili kardeşimizle konuşmalarını çok isterim. Duyduklarına inanamayacak ve üzüleceklerdir. Baromuz Hayvan Hakları Komisyonu sayın üyesinin açıklamasını değerli bulduğumu ifade etmek isterim. Baromuzun değerli başkanı, hayvansever Ahmet Atam Bey, baroların konunun yakın takipçisi olacağını ifade etmişler. Bunu ülkemizdeki 76 baro adına yaptıklarını var sayarsak, Baro Hayvan Hakları Komisyonu’nun 11 Şubat 2022 tarihli ziyaret gözlemlerini ve önerilerini içeren raporun Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili birimlerine en kısa sürede ulaştırılacağını ifade etmişler. Belki ben yazımı kaleme aldığımda ulaştırılmıştır. Sadece Kütahya Barosu değil, ülke genelinde tüm barolarımız belediyelerdeki yetkililerin başta usulsüz toplamalar olmak üzere yasaya aykırı işlemlerine karşı büyük bir hassasiyet içinde olmalarını isterim. Çünkü sokak hayvanları da artık önemli sorunlarımız arasına girmiştir. Ya nesillerini kurutacağız, ya da onlara karşı olan vecibelerimizi yerine getireceğiz. Nesillerini kurutamayacağımıza göre, ikinci yol akla en uygun olanıdır.

Baroların hayvan hakları konusunda gösterdiği çabalar. Özellikle Kütahya Barosu’nun çabaları takdirin üzerindedir. Kamuoyunun bundan derecesiz memnun ve mutlu olduğu bir gerçektir. Ne güzel değil mi? Yunan düşünür, Menondros (M.Ö 279)’da, zamanımızdan yüzlerce yıl önce ne demişti?” Vicdan, içimizdeki Tanrı’nın sesidir. “Evet, avukatlarımız da vicdan sahibi bireyler olarak içlerindeki Tanrı’nın sesini duydukları için Allah’ın yarattığı sokak hayvanları için de çaba harcıyorlar. Allah kendilerinden razı olsun. Sevgili Baro Başkanım Ahmet Atam Bey’in şahsında hepsine bol kazançlar, sağlık ve afiyet dileklerimi sunuyorum.