12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

3 Şubat 2022 Perşembe sabahı her zamanki gibi Yasin, Tebareke, Amme, Vakıa ve Cuma surelerimi okuyorum. Saat 06.00 ile 07.00 arası, ezanın okunmasına 15 dakika kadar bir süre vardı. Her sabah mesajlaştığım sevgili Yasin Karaarslan’dan bin mesaj düşmüştü. Sevgili kardeşim Yasin Karaarslan kandilimi kutluyordu. Bir de not düşmüş: “Tavşanlı’mızın çınarlarından Cemil Kalfa’yı yitirdik” demiyor mu? Başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi olmuştu. Vay be! Benim aziz kardeşim Cemil Kalfa bu fani dünyaya veda etmiş gitmiş. Hemen uyumadığını düşündüğüm oğlu Alihan’ı arayıp üzüntülerimi bildirmiş ve merhum babasına bir Yasin hediye edeceğimi belirtmiştim. Okudum da. Allah kabul etsin. Zaten bundan böyle aramızdan sadece fiziksel olarak ayrılan, gönüllerimizde yer almış Kalfa’ya verilebilecek en güzel armağan Yasin-i Şerif değil midir? Merhum arkadaşımı, pandemi başladığından bu yana hiç görmedim. En son 2020 yılı sonlarında iş yerinin önünde bir masada eski Endüstri Meslek Lisesi efsanelerinden Ali Atlas ile birlikte sohbet etmiştik. Bu belki de son beraber yudumladığımız çaylarımızmış Merhum Cemil Kalfa son yıllarda iş yerini oğlu Alihan’a emanet etmişti. Alihan da babasını müşkül durumda bırakacak bir şey yapmadı. Bugünlere gelindi. Genelde evinde istirahat ederdi. Bir keresinde Moymul’daki evinde bir saate yakın sohbet etmiştik. İki aile cenazesi sırasında Moymul Mezarlığı’nın içine kadar girememiş, mezarlığın kapısı karşısındaki bir yerde cemaatin çıkışını beklemişti. O da benim gibi seksenliklerdendi. 19 Aralık 1938’de doğan merhum Cemil Kalfa 02.02.2022 günü hayata veda etmişti. İşte merhum Cemil Kalfa bu fani dünyada tam tamına 83 yıl bir ay 13 gün misafirlik etmiştir. Han bildiğimiz aynı handı. Ama han yolcuya baki değildi. İşte merhum Cemil Kalfa bu handan ayrılan kim bilir, kaçıncı Allah’ın fani kuludur?

Merhum Cemil Kalfa, Tavşanlı Belediyesi sınırları içindeki 19 mahalleden biri olan, kendi nevi şahsına münhasır mahallemiz birilerine göre (Federe Devlet)’in mütevazı bir aile bireyi olarak yine mütevazı bir ahşap evinde doğdu. Bu mahalledeki okulda okudu. Terzilik mesleği nedeniyle Moymul Mahallesi Çarşısı’nda bir iş yeri açtı. Yıllarca bu mütevazı iş yerinde insanlarımıza giysiler dikti. Terzilik mesleğinde yükseldi. Bugün Cemil Kalfa birkaç erkek ve bayan giysisi diken nadir ustalardandır. Ama “usta” lakabını asla kullanmadı. “Kalfa” lakabıyla ünlendi. Yıllar içinde mesleğini bıraktı. Kırtasiye ağırlıklı iş yerleri açtı. Bunlar arasında, özellikle Cumhuriyet Meydanı’nda, Tekke Camii yanındaki iş yeri ilçenin en ilgi çeken, müşteri çeken, devamlı açık olan iş yerlerinden biri olarak bilinir. Ne gariptir; adresi bulunamayanlar PTT yetkililerince bu adresten sorulurdu. Yerine ulaşamayan mektuplar, belgeler bu iş yerine bırakılırdı. Merhum Cemil Kalfa yıllarca Moymul ile Tavşanlı Merkezi arasına gidip gelmiştir. Öğle yemeğini bile Moymul’daki evinde yemeği tercih ederdi. Hatta vakit namazlarını Moymul’daki camilerde kılmayı tercih ederdi. Moymullular, kesinlikle Tavşanlı merkezinden Moymul’a giderlerken birisi “nereye” diye sorsa hep “Moymul’a” yanıtını vermiştir. Moymul Mahallesi örf ve adet yönünden Tavşanlı’nın diğer 18 mahallesinden ayrılır. Gurbetteki biri bile Tavşanlılı bir dostuna, arkadaşına mektup gönderdiğinde hep mektubunun altına “Moymul’un üst başına da selam söyle” notunu düşmeyi ihmal etmemiştir. Moymul Mahallesi en çok öğrenci okutan, mürekkep yalayan insan yetiştiren, okuma oranı en yüksek mahallemiz olarak bilinir. Tavşanlı’nın 18 mahallesi halkıyla, Moymul Mahallesi Halkından olanları aynı kazanda kaynatamazsınız. Şivesi bile değişiktir. Çünkü Moymul bir zamanlar Tavşanlı’nın Mahallesi olmadan, küçük bir yerleşim birimiyken bile çevreden, uzak çevreden gelenlerin girişte ve çıkışta ilk durak yeriydi. Bugün Tavşanlı mezarlıklarında sadece Moymulluların gömüldüğü tek mezarlık Moymul Mezarlığı’dır. Moymul Mahallesiyle Tavşanlı’nın diğer mahallelerini ayıran Moymul Mezarlığı Moymul halkının kırmızı çizgisidir. Merhum Cemil Kalfa Tavşanlı merkezde açtığı iş yerlerinde bir anlamda Moymulluların irtibat bürosu olmuştur. Her kim olursa olsun merhumun iş yerine uğramadan edemezdi. Cumhuriyet Meydanı’nda, Tekke Camii yanındaki iş yeri dar olmasına karşın sevdikleri için vazgeçilmezdi. 7/24 açık bir yerdi. Öyle ki merhum Devlet Sanatçımız Abdullah Taktak bile çok kere Cuma namazlarını bu iş yerinin bir köşesinde dostlarıyla birlikte kılmıştır.

Cumhuriyet Meydanı’nda, milli bayramlar kutlandıktan sonra protokole mensup zevatın tören bitiminde uğradığı tek yer merhum Cemil Kalfa’nın iş yeri olurdu. Bu gelenek yıllar yılı sürmüştür. Benim bile tören Amiri olarak birçok anım vardır. Eski kaymakamlarımızdan, Bekir Sıtkı Hancıoğlu’nun tören bitiminde protokole mensup zevata ki en az 50 kişi olurdu; “Haydi arkadaşlar bayram çayı Kalfa’dan.” Hepsini merhum Cemil Kalfa’nın küçücük iş yerine yönlendirdiğini hiç unutmam. Sayın kaymakamların yeri bulamadığında merhumun küçücük masasına oturduğunu da bilirim. Merhum Cemil Kalfa’nın mütevazı iş yerine niceleri gelip gitmiştir. Bakanından milletvekiline, daire başkanından genel müdüre, valisinden kaymakamına, belediye başkanından, garnizon komutanına birim müdürlerinden subayına, öğretmenine, doktoruna, mühendisine kadar hemen hemen her kesimden birçok kişi bu mütevazı iş yerine mutlaka uğrardı. Merhum okul arkadaşım, eski bakanlardan Av. H. Cavit Erdemir seçim tahminlerini bir pusulaya yazar bize bu iş yerinde saklayalım diye bırakırdı. Bakardık üç aşağı beş yukarı tahminleri doğru çıkardı. Milletvekillerimiz örneğin Hüsnü Ordu ve Prof. Dr. Vural Kavuncu bile sık sık bu iş yerinde olmuştur.

İlçe dışından gelenlerin ilk uğradığı yer bu iş yeri olurdu. Merhum, Kütahya’da merhum Cemil Kalfa gibi amatör sporun anıtlarından Asım Alkış bile arabadan iner inmez ilk olarak bu iş yerine gelirdi. Beraberce bazen birlikte İnegöl Köfte’ye, merhum Halit Zengin’in lokantasına gider beraberce karnımızı doyururduk. Ben merhum Cemil Kalfa’nın birçok kişiyi yemeğe götürdüğünü, kendilerine Tavşanlı konukseverliği gösterdiğine tanığım. Kütahya’nın efsane isimlerinden merhum Asım Alkış neyse Cemil Kalfa da öyleydi. Her ikisi de Kütahya’da amatör sporun gelişmesi için emek vermiş insanlardır. Mekânları cennet olsun. Her ikisi de Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun kurucularındandı. Belediye Meclisimizin geçtiğimiz yıl, üç spor tesisinden birisine merhum Cemil Kalfa’nın adını vermesi yerinde olmuştur.

Merhum Cemil Kalfa, Kütahya’yı bir ara Bal Ligi’nde temsil eden Moymulspor Kulübü’nün de yıllarca başkanlığını yapmıştır. Tavşanlı’da futbolun gelişmesinde etkili üç kulüpten biri O’nun sayesinde ünlenmiştir.

Bugün Tavşanlı’da bir Ticaret Lisesi varsa bunu merhum Cemil Kalfa’ya borçlu olduğumuzu da bilmeliyiz. Kurulan derneği yaşatmış, amacına ulaştırmıştır. Merhum Cemil Kalfa Tavşanlı’daki gerçek, saf, pırıl pırıl demokratlardan birisiydi. Sağ görüşlüydü. Ama her görüşten insana saygılıydı. Cemil Kalfa Beşiktaşlı’ydı. Moymul Mahallesi’nin her sorununa ilk sahip çıkan insandı. Moymul Ovası onun kırmızı çizgisiydi. Bu doğal meranın bir şekilde yok olmasına izin vermeyenlerdendi. Kızılcakayalar’ın Moymul Mahallesi’yle özdeşleştiğini söylerdi. Balıklı Havuz’un her halükarda Moymul’un vazgeçilmezlerinden olduğunu, Moymul’un tarihi hamamının gelecek kuşaklara bugünkü durumuyla bırakılmasının savunucularındandı en büyük üzüntüsü, Türk Milli Eğitimi’ne bir okul kazandırmak için gözden çıkardıkları Moymulspor Kulübü binası yerine yeni bir kulüp binası için bir arsa temininde gerekli ilginin gösterilmemesiydi. Ona göre devlet, Moymul’a vefa borcunu ödemeliydi. Merhum Cemil Kalfa Moymul Çarşısı’nın eski görkemli günlerine geri dönmesi için de mücadelesini sürdürüyordu. Çarşının tekrar o görkemli günlere dönmesini dört gözle beklemiştir. Evi, Moymul Mezarlığı’na birkaç yüz metre mesafedeydi. Bu dünya ile öte dünya arasındaki mesafe de zaten bu kadar olmuştur. Moymul Aşağı Mezarlığı’nda kılınan ikindi namazına müteakip evinin hemen yakınındaki mezarlıkta toprağa verildi. Merhum Cemil Kalfa aramızdan sadece fiziki olarak ayrılmıştır. Anıldığı sürece de ölmeyecektir. Zaten kanımca hiçbir Tavşanlılı Cemil Kalfa’yı unutamaz, unutulmasına da izin vermez. O artık Gönüllerde yaşayacaktır. Arkasında gözü yaşlı bir eş, iki kız ve bir erkek çocuk bıraktı. Oğlu genç iş adamı Ali Han Sarıfedai inanıyorum ki babasın emanetlerine sahip çıkacaktır. Ne de olsa Cemil Kalfa’nın oğludur. Babasından aldığı bayrağı şerefle taşımayı sürdürecektir. Tavşanlı Halkı’na başsağlığı diliyorum. Tavşanlı’nın kibar, efendi, nazik, efendi evladı, Tavşanlı’nın ulu çınarlarından birisiydi. Yolu açık olsun. Ben kendisini asla unutmayacağım. Yıllardır dostlarıma nasıl her fırsatta bir Yasin hediye ediyorsam artık o da benden hediyesini her daim alacaktır. Merhum Cemil Kalfa mübarek bir günde toprağa verildi. Ona da bu yakışırdı. Regaip Kandili yıllar içinde kendisini hep aydınlatsın. Sevgili arkadaşları Ali Çakıroğlu ve Dedelerli Hasan Kılıçarslan ile buluştuğunu görür gibi oluyorum.