03/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ENFLASYON DÜŞÜŞE Mİ GEÇTİ?

Heyecanla beklenen TÜİK Temmuz 2022 dönemine ait enflasyon rakamları açıklandı. Genel beklenti yıllık TÜFE’nin yüzde 80’i aşacağını gösteriyordu. TÜFE en son Ağustos 1998 döneminde yüzde 81,4 artış kaydetmişti. Acaba enflasyonda 24 yılın rekoru mu kırılacak soruları dillendirilmeye başlanmıştı.

3 Ağustos 2022 10.30 da TÜİK verileri açıklandı. Temmuz ayında TÜFE’de yüzde 2,37 artış görüldü. Yıllık enflasyon yüzde 79,60’a yükseldi yani %80 aşılmadı. Bu oranlar aynı zamanda bir önceki aya göre yüzde 50 daha düşük bir enflasyon açıklaması anlamında.

Piyasanın genel beklentisi yıllık TÜFE’nin yüzde 80’i aşacağı yönünde oluşmuştu. Temel mal ve hizmet ile gıda fiyatlarında yükselişler, bunun yanı sıra enerji fiyatlarında, akaryakıt fiyatlarındaki düşüş kaynaklı bir miktar stabilizasyon yaşandı. Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahmini yüzde 60,4’e yükseltilirken, piyasanın yıl sonu tahmini yüzde 70 civarında şekilleniyor. TÜİK verilerine göre Haziran’da yıllık tüketici enflasyonu yüzde 78,62’ye yükselmiş, aylık artış yüzde 4,95 olmuştu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup haberleşme olurken %25,79; En fazla artış gösteren ana grup ise %119,11 ile ulaştırma oldu.

Bu ay itibariyle yıllık enflasyonun %80’i aşacağına inanan piyasanın yıl sonuna dair tahminleri de birbirine yakın. Yılsonu enflasyonuna dair piyasa tahminleri ortalama %70 de birleşiyor. En yüksek tahminler ise %85 e odaklanıyor.

Pandemi etkilerinden ari olarak genel piyasa görüntüsüne baktığımızda talepten ziyade arz problemi olduğunu söyleyebiliriz. Tedarik zincirinde zorlanan firmalar resesyon tehlikesi tartışmalarının gölgesinde siparişler alıp satmaya devam ediyorlar. Dünyada enflasyon tehlikesi bertaraf edilebilmiş değil. Bir kesim faiz silahıyla mücadeleyi seçerken bir kesim de maliyetlerdeki olumsuz yansımalara bir şekilde katlanarak özellikle dış satımı artırıp cari fazla politikasıyla ekonomisine yön vermeye çalışıyor. Her ekonomi politikası tüm verileri doğru orantılı pozitif etkilemiyor, çünkü bazen araçlar ve amaçlar çatışabiliyor. Dönem paranın ihtiyatlı kullanılma zamanı..

Veriler oldukça hırpalandı ve yoruldu, ekonomi ve strateji üzerinden savaşlar devam da edeceğe benziyor. Pandemi, küresel ekonomik sarsıntılar, gemilerin kanaldan bir şekilde geçememesi, demokrasi ve özgürlük getirmek için müdahale edilip zillete düşürülen ülkeler, aralarına nifak sokulup savaştırılan ülke ve bölgeler..Durmuyor devam ediyor, ABD-Çin- Taiwan hadi buyrun..Dünya yaşlanıyor.