27/06/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

GAYESİ SENİN KALBİN

Serin bir masaldan hücum etmiş gözlerine zarif tülden kirpik işlenmiş, tabiatı bir koku gibi sürünmüş bulutların indiği tenine.

Renkleri bir elbise gibi giyinmiş dudaklarında bahar yaşanıyor, içinde okyanus sesleri. Okyanusun içinde nefes alıyor, yitirilmiş medeniyeti bulan çocukların neşesi.

Mimiklerinde patlıyor volkan. Külleriyle bereket saçılıyor ve ezgiler söyletiyor bir kurşun gibi kuşanılmış. Bir kurşun seyir halinde isabet ediyor yaşamaya alışamamış esirlerin zincirine. Hür bırakıyor esirleri kuyudan su çeker gibi çağlayan bakışların. Bakışlarından mahrum kalanlara tarif ediyor kâinatı; seni gösteren aynaların.

Su sana değince yıkanıyor ve temizliyor yeryüzünü senden sıçrayan damlaların.

Hırkanı düşüren merhametinin kasıp kavurduğu sızlayan hayatlara can oluyor ve akarsular gibi izliyor damarlarını kalbine dökülebilmek için.

Ferahlık sensin ve gayesi senin kalbin bütün mülkün. Çünkü uykuları bölen sensizliğe sarılı omuzlarına yüklediğin yükün.

Keşfetme Çabası

İnsanın kendine mahsus ruhunu yükselten mekanizmaları keşfetme çabası; bir merhem gibi kurutur zulme meyilli yanını ve kendi hikâyesiyle yüzleştiren kaderle iyileştirir hasta tabiatlı korkularını.

Sırların gizemini hararetlendiren açlığıyla doyurur şaşkınlığını ve susturur nasihat kılıklı küstahça söylemlerin yalanlarını.

Acizliğin ihtiyaçsızlığa galip gelişinin sebebini kalbi savunan hakikatlerin çağrısında bulur ve  donanır övülmeye layık ikramlarını.

Dünyanın kirinden çözülen gerçeklerin ihya eden cömertliğine gözlerini açar da gözlerini yumar kıyametle mülkün, ölümle kibrin yok oluşlarını.

Görülmeyenle gören, duyulmayanla duyan insan farkına varıp kabul eder yalnız olmadığını.