18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÖYLERE YANGIN SÖNDÜRME TANKERLERİ BİZZAT DEVLET TARAFINDAN SAĞLANMALIDIR

Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin köylere yangın söndürme tankeri almak gibi bir görevi olmamalıdır. Bu birliklerin zaten bütçeleri de yetersizdir. Hatta sembolik düzeydedir. Bugün milli sınırlarımız içinde tüm orman varlığımızın envanterinde olduğu Tarım ve Orman ve Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlıkları birlikte üstlenmelidir. Bir orman yangını vukuunda ilk harekete geçen bu bakanlığımız olmuyor mu? Bu yangınlara gerekli önlemleri alan da bu bakanlığımız değil mi?

Yerinde yaşlı orman alanlarını temizletip, üzerindeki orman emvalini değerlendirdikten sonra gençleştiren, yangın söndürme uçakları, helikopterleri sağlayan, yerinde kiralayan da aynı bakanlığımız değil mi? Bu bakanlığımızın yanı sıra Çevre, Şehircilik ve iklimlendirme Bakanlığı’nın görevleri arasında “ Yangın” konusu yok mu? Neticede yangın, iklimle ilgili bir konu. Bu bakanlıklara birkaç bakanlık daha eklenebilir.

Diyeceksiniz Bülent Hoca durup dururken bu konuda niçin yazma ihtiyacı duydu? Beni bu yazımı yazmaya iten haberi Kütahya Ekspres sayfalarında ”Pusatlar Köyü’nde Yangın Söndürme Tankeri “diye bir başlık ilgimi çekti. Bilindiği gibi Pusatlar Köyü, küçük ilçelerimizden Çavdarhisar İlçesi’nin bir köyüdür. Bu köyde ne kadar nüfus olduğunu da bilmiyorum. Nihayet, son TÜİK verilerine göre 2021 itibariyle 6110 nüfuslu, merkez nüfusu yine 2084 olan ilimizin küçük ilçelerinden biri olan Çavdarhisar İlçemizin mütevazı bir köyüdür. Köy muhtarı Bayram Güngör açıklama yapmış; yaklaşık 40 bin TL değerinde 3 ton kapasiteli yangın söndürme tankerini köye kazandırdıklarını, tankerin 20 bin lirasının Çavdarhisar Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce, 20 bin lirasının da köylü yurttaşların yardımlarıyla karşılandığını belirtmiş. Keşke dediğim gibi bu jesti devletimiz yapsaydı. Ama yine de ilçenin genç ve çalışkan kaymakamı Ömer Sirkeci Beyefendi’ye teşekkür etmemek olmaz. Sağ olsunlar var olsunlar.

Ülkemizde binlerce köyümüz var. İrili ufaklı bu köylerimize birer yangın söndürme tankeri veremeyecek kadar fakir miyiz? Çok şükür devletimiz güçlü, milletimiz özverili. Ülkemizde bırakın devletimizi, güçlü kuruluşlarımız var. Onlar da mı köylerimizin bazılarına yangın söndürme tankeri veremez? Bırakalım Köylere Hizmet Götürme Birlikleri başka alanlarda köylümüze hizmet sunsun. Bir yasa çıkaracağız. Bir maddelik bir yasa. Devlet, her köyümüze bir yangın söndürme tankeri versin” deriz olur biter. Bu teklif beni bağlar. Kim nasıl düşünürse öyle düşünsün. Ben teklifimde ısrarlıyım.