30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA’DA CEMEVİ AÇILMASI YERİNDE ALINMIŞ BİR KARARDIR

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan alevi toplumunun taleplerinin karşılanmasına yönelik 2020 yılında İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda “Milli Birlik ve Beraberlik” çalışması başlatılması için talimat vermişlerdi. İşte bu talimat çerçevesinde bugün itibariyle 58 ilimizde bin 586 cemevi ziyaret edilmişti. Her cemevinin kapısı çalınmış, yetkili isimlerden talepler alınmıştı. Bu ziyaretler sonrasında talepler tüm valiliklere ve kamu kurumlarına bir rapor halinde sunulmuştu. Artık iyi bilinmektedir ki; sorunlar beş kalemde, bina tadilatı, arsa tahsisi, ısınma, kütüphane, kitaplık, çevre düzenlemesinde yoğunlaşmış görünüyor.

Öğrendiğimize göre, bu kapsamda, 8 bin 740 talepten 58 ilde 5 bin 600’ü yerine getirilmiş. Diğer talepler de hassasiyetle değerlendiriliyormuş, çalışmalar kapsamında ülkemizde yeni cemevleri için de harekete geçilmiş. 2022 yılı içinde, Aralık 2022 sonuna kadar Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri’de yeni cemevlerinin temelleri atılacakmış. Nüfusu 600 bine yaklaşan Kütahya’da Alevi- Bektaşi vatandaşlarımız bu alınan karardan derecesiz memnun olmuş görünmektedir. Bu arada yapımı devam eden Elazığ, Erzurum ve Ankara (Altındağ) ilçesinin Aydıncık Mahallesinde de bir cemevi bu yıl sonu gelmeden hizmete girecekmiş. Böylece 2022 yılı,8 cemevinin açıldığı yıl olarak anılacak.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Aksaray, Aydın, Elazığ, Hatay, Kırklareli, Osmaniye ve Uşak’taki cemevleri için Alevi-Bektaşi toplumunun, tüm talepleri karşılanmış görünüyor. Diğer kentlerimizde bulunan cemevlerinin taleplerinin karşılanmasına çalışılıyormuş. Bu arada cemevlerinin binalarının yanı sıra 3 bin 40 tefrişat, 2 bin 770 bakım ve onarım, 99 kütüphane ve kitaplık, 365 morg, aşevi ve misafirhane,630 elektrik, su, tahsis, imar gibi diğer taleplerinin de büyük oranda karşılanmış olması memnunlukla karşılandı.

Benim sevgili meslektaşım, değerli kardeşim, Tavşanlı’nın Dedeler Köyü (hala mahalle)’nden emekli öğretmen Hasan Kılıçarslan bu günleri görseydi mutlaka mutlu olurdu. Çünkü sevgili merhum arkadaşım Hasan Kılıçarslan’ın hayalinde çok güzel şeyler vardı. Bunların hayata geçirilmesini çok istiyordu. Örneğin her yıl Dedeler Köyü (hala mahalle)’nde sema gösterileri yapılacaktı. Türkiye’nin dört bir yanından Alevi- Bektaşi dostlar köye davet edilecek, bu gelenler evlerde misafir edileceklerdi. Kazanlarda keşkek pişirilecekti. Köydeki Uzun Kollu Sarı İsmail Sultan’ın Türbesi ziyarete açılacaktı. Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinin eski adıyla Dedeler Köyü, yeni adıyla Dedeler Mahallesinde aslında bir cemevi inşa edilmişti. Ama bu cemevi maalesef sonradan toplantı salonu, kına ve nişanların yapıldığı bir sosyal tesise dönüştürüldü.

Benim 26. postnişin merhum kardeşimin ruhu şad olsun. Bize ölmeden önce, bir gün evinde yine merhum öğretmen arkadaşım Ali Çakıroğlu ile birlikte yemek yedikten sonra bir Alevi Duası yapmıştı. Bir kenara yazmışım, buldum. Dua aynen şöyleydi: “Tanrım, ilk önce dağa taşa ver. Hayvanlara ver, ormana ver, suya ver, ondan sonra insanlara, kapı komşuya, muhtaca ver. Kalırsa en sonra bana ver.” Nasıl güzel bir dua değil mi? Ben 1960-1962 yılları arasında iki eğitim ve öğretim yılı boyunca Kayseri’nin Erkilet Bucağı Emmiler Köyü (hala mahalle)’nde yedek subay öğretmenken komşu köylere ziyarete giderdim. Bu köylerdeki Alevi-Bektaşi kardeşlerimi tanıdıktan sonra daha da olgunlaştım. Bu dürüst, doğru, helal kazanan, namuslu, ahlaklı, cumhuriyet sevdalısı, medeni insanları tanımaktan her zaman büyük mutluluk duymuşumdur. Bir Alevi- Bektaşi kardeşimizin evinde yemek yerken, yemek yediğimiz odanın duvarında kocaman bir dörtlük görmüştüm. Altında da Hacı Bektaş-i Veli yazıyordu: “Helal kaynamayan aş aştan sayılmaz/Hak için akmayan yaş yaştan sayılmaz/Gövdem üzerinde başım var deme/ Secdeye gelmeyen baş baştan sayılmaz” dörtlüğünü birkaç kez okumuştum ve ezberime aldığımdan bugün yazabiliyorum. Cemevleri bizim değerlerimizdir. Nasıl camilerimiz Allah’ın evleriyse cemevleri de Allah dostu, Allah kulu olanların evleridir. Allah’ın adının zikredildiği kutsal mekânlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız yerinde bir karar almışlar ve yerinde bir talimat vermişlerdir. Bu alınan karar sayın Cumhurbaşkanımızı yüceltmiştir.