29/06/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

SEN VE KULÜBEM

Yakup Peygamberin ağladığı kulübedir dünyam. Dağların mağara oyukları gibi kalbimin içi; kalbi rahim olanı bekler durur.

Meğer ben ondan sonra gelmişim; gözyaşlarım damarlarımda kan diye gezinir durur.

Yitirdim gözlerimle beraber nefesimi. Yitirdim kelimeleri ve sesleri. Yürüp yanına varacağım yol silinmiş. Dalıp yüzeceğim nehir kurumuş. Uçsam gökyüzü dumanlı.

İçinde sıkıştığım kulübeyi gözyaşımla taşırdım, boğuldum da çıkamadım. Çıkamadım; mağara oyuğu kalbim nemerdi. Misafirim gelmedi; topukları basmadı şelalemi doğuracak. Kalbime emanete layık görülmedi sandım İbrahim. Bir sepete bırakılmadım kibrin sarayını yıkacak.

Gel diye bekledim; senin için işe yarayayım. Okunu tutayım, sana siper olayım.

Gel diye bekledim, haberin geldi. Haberi getirene köle oldum, kulübem devrildi.

Senin haberin şefaat etti ben varoldum. Kalbime beklerken seni, kendimi kalbinde buldum.

Merhametin acımı kahretti; yağmur gözyaşıma eşlik, toprak artık bereket. Güneş seni aydınlattığı için ısıttı, rüzgâr seni ferahlattığı için serin.

İnsan kalabilenlerin yüzünde senin haberin. Denizi ikiye ayıran senin gözlerin; yürüyebileyim diye. Ayı böldün; doğu batı aydınlandı yolumu bulayım diye.

Haberi getiren, senin haberin; inandım Efendim.

TAHAMMÜL

Dünyada rahat yoktur. Cesedini askıda tutan insanın rahat arayışı acayip, hayret edilesi yalanların nihayetinde hakikat olacağına edilen sabra benzer.

İnsafsız bu hal ki, rahatsızlığın şiddetini arttırmakla beraber rahatsızlığın içine gizlenmiş mücevher gibi parlayan rahatı gizler.

Rahat için edilen gayret ölüme direnmek gibi neticesiz ve çaresizdir.

Bir nevi teslimiyet içerisinde rahatsızlığa salıverilmiş ömür; direnmenin hücum edici yorgunluğunu bertaraf edici rahatına kavuşur.

Ölümden sonra ki hayat vaadi hakikat olmakla beraber bu dünyada gönlü teskin edici bir merhamettir.

Bu teselliye sarılı bir yaşam, dünyaya dokunmadan yaşama sırrına vakıf hüzünlü çehresi kalbine düşmüş, kalbi de dünyaya çoktan sırtını dönmüştür.