03/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

SİMAV HİSARARDI MAHALLESİ’NDE BİR PARKTA “TOPRAK DEDE” HAYRETTİN KARACA’NIN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLMİŞ

BÜLENT ALPAGUT

Halkımızın” Toprak Dede” olarak tanıdığı merhum büyük botanikçi, ağaçsever” Tavşanlı’nın Fahri Hemşerisi” payesiyle ödüllendirilen Hayrettin Karaca’nın adı Simav’da, Hisarardı mahallesinde bir parkta ölümsüzleştirilmiş. Çok sevindim. Eğer, aziz dostu, eski Tavşanlı belediye başkanlarından merhum Tavşanlı TEMA Gönüllü Temsilcisi eğitimci-yazar Fevzi Coşgun sağ olsaydı, öyle sanıyorum ki bu mahalleye bizzat gider, bu değerli insanın adının yazılı olduğu tabelayı öperdi.

Simavlılar vefalı insanların yaşadığı yerdir. Babam merhum Hüsamettin Alpagut 1940’lı yıllarda Simav adliyesinde hâkimdi. Ben ilkokula Osman Bey İlkokulu’nda başladım. Merhum babam, Simav’ın efsanelerinden merhum Asım Simav’ın, ben de merhum oğlu eski milletvekillerinden Akın Simav’ın arkadaşıydım. Merhum babam ve merhum Asım Simav iyi birer avcıydı. Simav Gölü’nde Meki (bir tür yaban ördeği)avına çıkarlardı. O zamanlar Simav Gölü nadide çiçeklerle süslü, Turna Balıkları ile zengin, hasır yapılan kamışlarıyla bilinen cennet bir göldü. Bu göl Simav’ın simgelerindendi. Merhum babam, merhum Asım Bey ve arkadaşları bu gölde balık ve ördek avına çıkmadan önce birkaç kayık bulunur. Üzerlerine kalaslar döşenir, kocaman bir sofra hazırlanırdı. Allah bana o eski güzel günleri görmeyi bana nasip etti. Şükürler olsun. Simav’daki Eynal Kaplıcaları o zamanlar ilkeldi. Dübeciklerde yıkanırdık. Ünlü Simav yangınında oradaydık. Çarşının büyük bölümü yanıp kül olmuştu. Hıdırellez geldiğinde halk kırlara koşardı. Halıcı Hakkı Abiler kiralık evimizin(Hava Hanımın evi) tam karşısındaydı. Ağdacı dostlarımız vardı. Sevgili arkadaşım, Akın Simav’ın cenaze törenine katılmak için Simav’a gitmiştim. Bu Simav’ı son görüşüm oldu. Anlatıldığına, görenlerin ifadelerine göre Simav bugün eski Simav değilmiş. Dört dörtlük bir ilçe imiş.

Bu vesileyle Kütahya Lisesi’nde yatılı olarak okuyan 1954-1958 yılları arasındaki yatılı arkadaşlarımdan hayatta olanlarına selam ve sevgilerimi gönderirken, rahmetli arkadaşlarıma da Allah’tan cennet dilerim.

Merhum Hayrettin Karaca, Kütahya’yı severdi. Çünkü Kütahya İli sınırları içindeki orman varlığı muhteşemdi. Kütahya, zengin bir floraya sahipti. Endemik bitki ve hayvan türleriyle birçok yerle kıyaslanamayacak bir yurt parçasıydı. Merhum Karaca, ölümünden önce birçok kez çeşitli vesilelerle Kütahya’nın tüm ilçeleriyle ekolojik sistemin bozulmaması için çabalayan insanlara sahipti. “ Ölsem bile gözüm arkada kalmayacak” derdi. Merhum Karaca Simav’ı özellikle severdi. Onun gözünde Tavşanlı, Domaniç kadar Simav da harikaydı. Nerede yeşil, tarih anıt ağaçlar varsa, ormanların nadide çiçekleri, yaban hayvanları varsa buraları merhum Karaca için cennet bahçelerinden biriydi. Merhum Tavşanlı eski belediye başkanlarından yeşil dostu, ağaçsever, TEMA gönüllü temsilcisi Fevzi Coşgun kendisini Tavşanlı’ya olan çabalarından ötürü “Tavşanlı Fahri Hemşerisi” unvanıyla ödüllendirmişti. Bugün Tavşanlı’da bir parkta da tıpkı Simav’da olduğu gibi merhum Hayrettin Karaca’nın adı ölümsüzleştirilmiştir. Çünkü böyle mübarek bir insan dünyaya kolay kolay bir daha gelmeyecektir. Simav’da, Hisarardı Mahallesi’nde adı ölümsüzleştirilen Hayrettin Karaca Parkı’nın açılışında konuşan Simav TEMA Vakfı Temsilcisi Gönül Edev de duygularını en veciz şekilde ifade etmiş. Öyle anlatılır; Bir gün bir devlet adamımız arkadaşlarıyla kırda dolaşırlarken şöyle konuşmuş “Arkadaşlar, bana öyle bir din bulunuz ki ibadeti ağaç dikmek olsun” deyince yanındakilerden birisi hemen atlamış: “Efendim bu din İslam dininden başka bir din olamaz. Çünkü İslam her zaman yeşilin yanında olmuştur” deyivermiş. Doğru bir teşhis değil mi? Evet, “Yaş kesenin başını keserim” diyen Fatih Sultan Mehmet Han gibi bir yeşil dostu padişahımız, “Kıyamet kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı toprakla buluşturun” diyen bir yüce peygamberimiz var. Ben ağaç diken, ağaca saygılı, yeşil dostu herkesi seviyorum. Allah böyle insanların ömürlerini daim etsin. Değerli insan Gönül Hanımefendi’yi de çok uzaklardan, İzmir’den selamlıyorum.

TEMA Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Sayın Mustafa Satılmış Bey ile tanışmadım. Ama adını sık sık işitiyorum. Çok ulvi bir görevi ifa ediyorlar. Çok mübarek bir iş yapıyorlar. Allah ondan da razı olsun. Kendileri, TEMA Vakfı’nın bir milyon gönüllüye ulaştığını ifade etmişler. Bu kanımca muhteşem bir ordudur. Bana göre bu ordunun başkomutanı olmaya da merhum Hayrettin Karaca layıktır. Keşke sağ olsaydı da bu ordunun başında hala bir Başkomutan olarak yaşasaydı.

Kütahyalı, “Hayrettin Karaca Parkları”nın sayısını artırmalıdır. İnanıyorum ki sevgili dostum, Kütahya’nın parlayan yıldızı, Prof. Dr. Alim Işık bunu yapacaktır.

Simav, çok değerli, güzel bir mülki idare amirine sahip. Sayın Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü’nün ad ve soyadında “ Alp” ve “ Arslan” sözcükleri var. Bu yetmez mi? Kendileri bu açılışta bizzat bulunmuşlar. Böyle bir parkın “Hayrettin Karaca” adıyla açılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etmişler. Emeği geçenleri teşekkür etmişler. Açılışa katılmaları bile önemli. Parkın açılışı esnasında çevre temizliği yapan yavru Tema gönüllüleri çocuklarımızın da yanaklarından öpüyorum.