04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

TUNÇBİLEK BELDE BELEDİYE BAŞKANI MHP’li MUSTAFA DÜZGÜN CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN’DAN DOĞALGAZ SÖZÜ ALMIŞ

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın son Kütahya ziyareti sırasında olumlu ve hayırlı bir karar çıkmış. Hala Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Tunçbilek beldesinin MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Düzgün’ün ricasını kırmayan Cumhurbaşkanın Tunçbilek’e doğalgaz konusunda söz verdiği ifade ediliyor. Böylece Tunçbilek’e yakın bir zamanda doğalgazın girmesi bekleniyor. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanının Simav, Gediz, Domaniç ve bazı yerleşim birimleri için de doğalgaza sıcak baktığı ifade ediliyor.

Doğalgaz nimetinden yararlanma konusunda Kütahya’nın şanslı iller arasında olduğu dikkate alınacak olursa yakın bir gelecekte Kütahya’da hava ve çevre kirliliğinin eskiye oranla büyük ölçüde azalması bekleniyor.

Kütahyalı, yıllar içinde linyit kömürüyle ısındı. İşyerlerinde linyit tüketti. Bu da ister istemez çevre ve hava kirliliği yarattı. Halk bu durumdan hep şikâyetçi oldu. Örneğin linyit kömürünün üzerindeki Tavşanlı’da bile artık o eski hava kirliliği yaşanmıyor. Doğalgazın il genelinde yaygınlaştırılmasıyla artık il içinde üretilen linyit kömürü il dışına pazarlanacak.

Bazıları doğalgazdan memnun değil. Eskiden 4500-5000 kalorili linyitle ısınanlar doğalgazın kömüre oranla daha az ısıttığını savunuyor. Ama külden, isten, kömür depolamaktan bıkanlar bunun tam tersini savunuyorlar. Çünkü doğalgaz sayesinde artık mutfak tüpü kullanımı da bir hayli azalmış bulunuyor. Bugün bir büyük mutfak tüpünün 300 liranın üzerinde olduğu düşünülürse bu da en azından işin bir başka olumlu tarafı. Tavşanlı’da halen belediye sınırları içinde 19 mahallede 72 binden fazla insan yaşıyor. Tavşanlı’nın özellikle Tepecik beldesi bile yaklaşık 9-10 yıldır doğalgaz kullanıyor. Tavşanlı çift doğalgaz hattı sayesinde istediği kadar doğalgazı alabilecek durumda. Yakın bir gelecekte bazı belde ve köylerin de doğalgaza kavuşabileceği konuşuluyor.

Merhum avukat babam, yazıhanesinde eşek yükü kömür alarak ısınırdı. Bir eşek yükü kömüre 2,5-3 lira öderdi. Bunu da gider defterine işlerdi. Okullar kömür yakan kaloriferlerle, hükümet konağı bile kömür yakan kaloriferle ısıtılırdı. Görev yaptığım Atatürk İlkokuluna kalorifer tesisatı döşettikten sonra kamyonla Linyit Kömürü alır, okul kömür deposuna doldururduk. Zavallı okul hizmetlileri merhum Derecik köylü Hasan Hüseyin Sağlam, Nurettin Bal bu kalorifer yüzünden az mı çekmediler. Merhum Sağlam’ın kalorifer külü taşırken külle dövüştüğünü bilirim. Ben de yıllarca evimin sobasını yaktım. Kömür almak, taşımak, kurumlu soba borularını temizlemek artık tarihe karıştı. Biz şimdikilerden hakkımızı mutlaka alacağız. Şimdi oh! Ne ala hayat. Kombini açıyorsun, sıcacık bir ev ve sıcak su emrinde. Aygaz tüpüne de gerek kalmadı. Doğalgaz artık Aygaz’ın pabucunu dama attı.

Şimdi vaatler sözde kalmasın isterim. 2023 yılında Cumhuriyet 100 yaşına bastığında Tunçbilekliler doğalgaza mutlaka kavuşmalıdırlar. Böylece sayın başkan Mustafa Düzgün de bu konuda tarihe geçecektir.